Majú muži koho loviť?

Za posledné roky sa nápadne zmenili aktivity medzi nezadanými mužmi a ženami. V týchto úvahách hľadáme príčiny a aj možné riešenia.

Lovený nepotrebuje loviť

Tak to aspoň vyplýva z vašich ohlasov. Napríklad Andrea napísala: „Nemusia loviť, keď sa im ženy ponúkajú ako lacný tovar, tým pádom sa nechcú ani viazať.“ Eva-Sára k našej téme dodáva: „Nelovia…. pretože sú lovení. Booože prečo by to robili?! Ženy sa ponúkajú samy!
A viazať sa?! Bože, veď načo?!“ Uvedomujú si to aj muži, ako napríklad Marek: „Dnes už ženy balia mužov.“

To mi pripomenulo zážitok ešte z 80-tych rokov. S vysokoškolským divadielkom Pegasník, sme prišli na divadelný festival do Prešova. A ubytovali nás na ženskom internáte! Už vo výťahu nás neznáme vysokoškoláčky zlákali k nim na izbu. Boli to študentky pedagogiky a jedna mi to vysvetlila: „Sme tu zavreté celý týždeň a vychádzky máme len v stredu, aj to na pár hodín. A keď si sadneme s kamarátkou v kaviarni a zaváhame, tak tam sedíme celý večer zbytočne. Iné nás predbehnú, keď sa zjavia chalani“. No, dobre, toto by bolo jasné. Ale aktuálna otázka znie: Nie je ten ženský „lov“ až príliš agresívny? Nemá to vlastne opačný, odpudzujúci, efekt?

Tangáče alebo burky?

Povedzme si to jasne – ženy vždy lovili, ale nepriamo, nenápadne. Lákali na svoje vnady, ale rafinovane zahalené, či len poodhalené. Ešte v minulom storočí stačilo našim mužom, aby zahoreli už len pri pohľade na odhalený členok, či nebodaj kolienko. A čo dnes? Krásne nahé telo je vzácnosť, preto sa po stáročia ženy viac zahaľovali a len rafinovane odhaľovali. Táto rafinovanosť skončila surovým materializmom.

Masová impotencia

Dnes sú už aj európski muži doslova prenasledovaní ženskou nahotou. A výsledok? Masová impotencia. Keď ste denne exponovaní druhotnými sexuálnymi znakmi (prsia, zadok), tak vás predsa nemá na nich čo lákať! Je to paradox, ale uvážme, či nie je archaické zahaľovanie žien vlastne na prospech ich samých? Moslimskí muži túžia po ženách, pretože pre nich ostávajú tajomstvom. A keď prídu do Európy v rámci migrantskej vlny, považujú vyzývavé oblečenie Európaniek vlastne za výzvu „som voľná“. Čo fakticky je pravda, len (aby to bolo civilizačne komplikovanejšie) takáto explicitná sexuálna výzva vytvára falošný dojem, že zelená na semafore oblečenia je určená komukoľvek. Ale nie je. Takže fakticky normálne uvažujúci muž, nepochádzajúci z Európy, z toho musí mať hokej. A to nehovoríme o tom, že ani európske ženy v tom majú celkom jasno. Podriaďujú sa masovej móde bez toho, aby o nej uvažovali. Je to stádovité konanie. Ale výsledkom potom sú také šoky, že si 120-kilová Američanka natiahne úzke legíny „lebo je (feministicky) slobodná“.

Ako to vlastne je?

Prečo si myslíme, že moslimské ženy musia byť zahalené proti svojej vôli? Čo keď len zachovávajú stáročia osvedčenú rafinovanosť ženských zvodov? Už v 80-tych rokoch potvrdil televízny experiment inšpirovaný sexuológom Miroslavom Plzákom, že na priamu výzvu k zblíženiu (vybrané dobrovoľníčky pred skrytou kamerou za dňa a na ulici oslovovali mužov na rande) väčšina mužov reaguje zmätene a odmietavo. To je jednoducho preto, že náš archetypálny vzor hovorí, že je to muž, kto má byť aktívny a „loviť“. A keď taká situácia nenastane, v podvedomí „lovca“ sa hormonálna kaskáda, počínajúc phenyletylamínom a končiac oxytocínom, jednoducho nespustí. A je omyl, ak na to ženy reagujú ešte agresívnejšou „reklamou“ svojich zvodov podľa vzoru médiami zvýrazňovaných, povinne polonahých „celebrít“. Veď je to absurdná hollywoodska póza. Americké ženské hviezdy aj hviezdičky sa predháňajú v tom, ktorá odhalí viac. Zakladateľka hnutia Me Too bola prvá, čo sa na nejakom filmovom festivale nahá doslova vystavila pred fotoaparáty novinárov. Nemala by ich teraz žalovať za to, že ju fotili?

Ženská móda, alebo striptízové mólo?

Takéto zavádzajúce, falošné vzory urobili so ženskej módy takmer striptízové mólo. Samozrejme, tá exhibícia ženských vnád je v bežnom živote skromnejšia. Ale tiež každodenná, príkladom sú tangáče. Je možné, že by niekto nepochopil, že nie každý ženský zadok je príťažlivý odhalený? Že nie každé ženské nohy stoja za obdiv, ale nie je to tragédia, keď existujú sukne? A nie každé ženské prsia očaria, keď sa vystavia, ako vo výklade „núteného výseku“? Nezdá sa vám, že pod takým tlakom až nátlakom ženských vnád, európski muži zmľandraveli? Nemajú arabské ženy so svojim rafinovaným zahaľovaním u svojich mužov väčší úspech?

Nie som za burky, ale tangáče považujem za omyl a dôkaz agresívnej nahoty, ktorá stráca akýkoľvek pôvab. A bolo by dobré sa nad tým zamyslieť, keď už tu tá dilema je. Čo vy na to?

Som zvedavý na vaše názory a skúsenosti.

Gustáv Murín