Prečo muži nelovia a nechcú sa viazať?

Je to relatívne nový fenomén, s ktorým sa stretávam často, keď komunikujem napríklad s predavačkami v kníhkupectvách. Podpisujúc svoje knihy, vedieme debaty o bežných veciach. A s údivom sa dozvedám, že veľmi pekná, vzdelaná a príjemne vystupujúca žena – tridsiatnička nemá stáleho partnera. A spomeniem si na Abbie!

Príklad z Ameriky

Abbie som stretol na spisovateľskom pobyte v USA. Privyrábala si ako čašníčka (inak zamestnaná v agentúre životného prostredia) a na jednej slávnosti sme sa dali do reči. Veľmi pekná, až atraktívna čiernovláska (rumunsko-ruského pôvodu) vo veku, keď jej túžba po rodine bola už naozaj naliehavá. Absolvovala útek z vidieka do veľkomesta, kde si našla aj primeraného partnera, s ktorým zažila podľa vlastných slov plnohodnotný ľúbostný vzťah. Ako však roky bežali, stále viac sa vyhrocoval problém túžby Abbie po rodine a naopak, až klasicky panickej obavy jej partnera z „engagement“, čiže záväzku.  Kto si pozrie manželské zmluvy v USA, alebo si prečíta perličky o sumách, ktoré vymáhajú americké manželky od svojich mužov pri rozvode, ani sa veľmi nečuduje. Keď tento „konflikt záujmov“ vyvrcholil, vyriešil to partner Abbie veľmi jednoducho –  našiel si inú, mladšiu. Nemal s tým problém, v New Yorku totiž podľa oficiálnych štatistík pripadá až päť slobodných žien (tzv. singels) na jedného slobodného muža. Sklamaná Abbie sa presťahovala do malého mestečka, kde je dnes obklopená priateľkami, ktoré sú tak ako ona „singels“. Lenže tie dve, ktoré mi predstavila v kancelárii miestnej agentúry životného prostredia, majú každá dieťa. Abbie má psa.

Podľa The New York Times prekročil počet osamelých žien v USA viac ako polovinu celej ženskej populácie (51%). Osamelých mužov je približne tretina (32%). Singlisti oboch pohlaví sú najmä z veľkých miest – vedie San Francisco, v závese za ním Detroit, New York, Boston, a prvú päticu uzatvára New Orleans. A samozrejme, že títo ľudia nechcú byť úplne sami a tak si zháňajú spoločnosť, ktorá nesklame – domáce zvieratá. Psy kraľujú domácnostiam v Spojených štátoch (až 21 na sto obyvateľov), nasleduje Austrália, Írsko a Anglicko. Bývalá špičková teniska Martina Navrátilová vyhlásila: „Pre mňa je rodinou môj pes.“ Ale veď toto snáď nie je riešenie?!

Amerika u nás?

Znamená to, že už sme tak ďaleko, že máme americké radosti, aj starosti? Veď muži boli odjakživa plachá zver, keď prišlo na vážne vzťahy…

Na Kysuciach sa v rámci folklóru ešte traduje pozoruhodný rituál, ktorý mal zabezpečiť slobodnej dievčine toho pravého. Nahej rozbili vajíčko na hlave a ako si našlo cestu k nohám, tak ho zachytili do kastrólika a ak si praženice z takých vajec dal ten vyvolený, už mu vraj nebolo pomoci! Bizarný rituál mal v rôznych krajoch Európy rôzne podoby za jediným cieľom „urieknutia perspektívneho nápadníka“. Česká právnička, spisovatelka a ex-ministerka spravodlivosti Daniela Kovářová k tomu dodáva: „Ale tak tomu bylo vždycky. Muži se nikdy nechtěli ženit. Dokonce většinou ani nechtěli mít děti, chtěli jenom sex. Dnes paradoxně nutíme ženy, aby souhlasily se soužitím bez manželství, takže se mužům nabízejí vlastně zadarmo. Manželství přece byla vždycky cena za sex…“

Naša dnešná otázka je však celkom nová – zdá sa, že muži už nestoja ani o ten sex! Nápadne klesá záujem slobodných mužov o ženskú priazeň! V reprezentatívnej ankete Woman.sk  z viac ako 7500 čitateliek až 28,85% odpovedalo, že „dnešní muži sú málo aktívni a mohli by byť aj aktívnejší“, na druhej strane len 0,67 % sa vyjadrilo, že „pozornosť a flirtovanie zo strany mužov mi je na obtiaž“. Tak ako je to vlastne s tými chlapmi – lovia alebo nelovia?

 muži nelovia

Som zvedavý na váš názor a skúsenosti. Píšte nám na woman@woman.sk alebo na náš Facebook.