Zoznamka ako nádej

Virtuálne oslovenie – bolo by to riešenie?

Ženy odjakživa, po stáročia, lákali mužov (veď aj preto ich Príroda vybavila vnadnými krivkami) a muži ich „lovili“. Za posledné roky sa nápadne zmenili aktivity medzi nezadanými mužmi a ženami. V týchto úvahách hľadáme príčiny a aj možné riešenia.

Zoznamka

Tento seriál sme začal sugestívnou otázkou – Prečo muži nelovia? Vysvetlili sme si postupne, že tých mužných ubúda aj vďaka chorým feministický kampaniam kriminalizujúcim akýkoľvek kontakt medzi mužom a ženou. Aj vďaka tomu takmer vymizlo oslovovanie žien na ulici, ktoré by mohlo byť považované za „harašenie“. Už ani temperamentní Taliani nepokrikujú na ulici na turistky, aké sú krásne a neomdlievajú pri náhodnom stretnutí s nejakou atraktívnou blondínou. Nie je to bezpečné. Ale čo takto virtuálne oslovenie? Bolo by to riešenie?

Na internete facku dostať nemôžete…

O zoznamkách na internete som sa dozvedel už pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy sa o nich bavili tí muži, čo objavili túto cestu, ako schodnejšiu pri hľadaní nezáväzného sexu. Ich prístup  vystihuje vtip o dvoch kamarátoch, čo šli na tanečnú zábavu. Ten jeden, nesmelší, sa sťažuje tomu smelšiemu, že si síce dobre zatancuje, ale žiadnu tanečníčku nedostane do postele. Ten druhý mu radí, že ženy, ktoré prídu na takúto zábavu, treba osloviť rovno so sexom. „A funguje to?“ pýta sa ten prvý. Odpoveď znie: „Z desiatich oslovení dostaneš deväťkrát facku, ale tá desiata známosť stojí za to…“ Na internete facku dostať nemôžete. Preto sú niektoré oslovenia mužov voči ženám veľmi priamočiare. A napodiv aj úspešné…

Internetová sieť už roky spája aj osamelé srdcia. Americká firma Phoenix Media už v roku 1996 rozšírila svoje zoznamovacie služby na Veľkú Britániu a behom roka dosiahla zisk 35 miliónov libier. Amerika je rajom internetových zoznámení. Veď ich využíva až 15,5 milióna užívateľov. Pritom 78 % z nich je vo veku 25 až 54 rokov, ale jednoznačne vedie veková kategória tých pracovne najvyťaženejších v rozmedzí 35 – 44 rokov. Buď už majú za sebou prvé rozvody, alebo sa pre kariéru k partnerstvu ešte nestihli dostať. A ako je to u nás?

Zoznamka

Láska cez internet

Túto tému som najnovšie spracoval vo svojej elektronickej knihe Príručka do postele s podtitulom Láska – Sex – Orgazmus. Bol som kvôli tomu ochotný sa na niektorú zoznamku aj prihlásiť. Tu vám predstavujem výber z toho, čo som na takej výprave do internetovej siete vzťahov objavil.

U nás už máme širokú škálu internetových zoznamiek – Azet, booom, funy, hladamta, najdima, partneri, pokec, spolu, topchat, zoznamka a zoznamenie, všetky s príponou .sk.

Ich služby využívajú desaťtisíce ľudí, veď len na www.spolu.sk je až 32 871 mužov a 14 703 žien. V každú dennú i nočnú hodinu sa tu stretáva do tristo zaregistrovaných hľadačov lásky.

Mňa zaujímali motivácie i skúsenosti skôr ženských účastníčok takýchto zoznamiek. Preto som s vedomím redakcie istého ženského časopisu preskúmal tento tajomný svet, aby som vám priniesol pohľad zvnútra tohto pozoruhodného spoločenstva osamelých sŕdc.

Hľadači lásky

Ako prvého som stvoril 27-ročného „nicka“ z Blavy s inzerátom „Hľadám priateľku na sex a potom možno viac“. Chcel som tým preveriť fámu, podľa ktorej sú tieto zoznamky rajom nezáväzného sexu. Výsledok bol chudobný, záujemkyne o kontakt sa síce vekovo prispôsobili (priemer 33,4 rokov), ale jasne to napísala jedna z väčšiny, čo neprejavili záujem – „si primladý“. A s tým sexom hneď v texte inzerátu to bol jasný odstrašovač.

Druhým „virtuálnym mužom“ bol už 40-ročný Bratislavčan s inzerátom: „Hľadám tú pravú“. Ten mal jednoznačný úspech. A pritom reagoval len na tie, čo sa samy prišli „pozrieť“ na jeho inzerát. Forma inzerátu totiž obsahuje prehľad tých, čo sa k vám hodia, a aj tých, čo prejavili záujem aj s ich podrobnou charakteristikou (základné údaje, záľuby, rodinné vzťahy, dokonca aj intímne podrobnosti).

 Do tretice som to skúsil s návnadou, ktorá mala určite zabrať. Veď zmysel celého zoznamovania má byť vo vážnom vzťahu. Ale tridsiatnik z hlavného mesta s inzerátom „Chcem sa ženiť. Kto mi poradí?“ bol úplný prepadák.

Záver je jasný a potvrdzuje aj štatistiky z iných krajín. Najaktívnejšie sú staršie ženy „s históriou“ a opatrnou snahou o nové zblíženie s mužom. A vďaka ich vlastným výpovediam sa o nich môžeme dozvedieť to, čo ešte nikto nikdy nepublikoval. Ženy v sieti prezradili:

Miery osamelých žien

Ich vek sa pohybuje od 28 do 50 rokov. Väčšinou sú to stredoškoláčky (59 %) a administratívne pracovníčky (až 85 %).V drvivej väčšine bývajú v Bratislave a okolí. Ojedinele sa hlásia aj z Nitry, Trnavy, Nových Zámkov, Žiliny, Trebišova alebo Liptovského Mikuláša.

V znameniach prevažujú najmä Váhy a Rak, po nich Panny a Kozorožce. Takmer žiadne Strelkyne alebo Blíženkyne.

Najviac je rozvedených (40 %), potom slobodných (23 %) ale sú medzi nimi aj neúspešne vydaté (14 %). Mnohé však o svojich vzťahoch mlčia (23 %).

Rovnako opatrné sú pri téme detí. Asi tretina ich nezakrýva, tretina je bezdetných a tretina necháva túto otázku bez odpovede.

 Vzácne rovnaký je pomer tých, čo píšu, že sa chcú zoznámiť „vážne“, k takým, čo volia „vážne aj flirt“ alebo skúšajú len „flirt“, či všetky tri možnosti „vážne, flirt a sex“. Ani jedna neoznačila „sex“ ako cieľ zoznámenia. Až pätina cielene nevyplnila žiadnu svoju charakteristiku a nechávajú si tak zadné vrátka. Len tretina sa odhodlá k intímnym údajom, aj to opatrne.

Z tých, čo sú ochotné o sebe niečo prezradiť vieme, že väčšina nefajčí (60 %), ale dá si občas alkohol (až 82 %). Malá skupina (12 %) sú dokonca tuhé fajčiarky, ale nepijú.

Na zoznamke sú so svojím inzerátom (ktorý obmieňajú) niektoré len pár týždňov až po rekordných 7 – 10 rokov. V priemere je to 250 dní.

Aká teda je a čo hľadá žena v zoznamke?

Typická žena v sieti má teda priemerne 39,75 rokov, je rozvedená s deťmi a zamestnaná ako administratívna pracovníčka. Je skôr moletnejšia, výška 166,6 cm, prsia veľkosti 2 – 3 (ale nájdu sa aj 4 a viac). V intímnych sférach môžeme očakávať takmer vždy vyholené podpazušie a upravené ochlpenie pod nohavičkami. Bez výhrady zbožňuje orálny sex – veď „bez krásneho orálu je to ako slávnostná večera bez aperitívu“. Análny sex neznáša, prinajlepšom strpí. Jej erotogénne zóny okrem tých prvotných sú ústa, šija, uši („… až mi chĺpky stoja“), chodidlá, jazyk, pupok, podkolenné jamky a podpazušie. Skrátka „všetko”, takže tieto informácie sú „ako dávať rovno návod na použitie”. 

Najradšej sa miluje v posteli alebo v sprche. Vlastne „kdekoľvek, ale bez svedkov“. Jednoznačne vyžaduje častú zmenu polohy, pretože „neznáša stereotyp“. K skupinovému sexu sa vyjadruje nejednoznačne (hlavne ho nepozná) a ani s viacerými partnermi to nie je jasné (určite by nemali byť naraz).

Medzi jej najobľúbenejšie aktivity patrí cestovanie, čítanie, história, počúvanie hudby, navštevovanie kina a divadla, sledovanie TV a videa. Ale aj fotografovanie, výtvarné umenie, astrológia, pletenie, záhradkárstvo a chovateľstvo. A dokonca flirtovanie, chatovanie a surfovanie na internete.

Číta beletriu, cestopisy, erotickú literatúru, detektívky, ale aj sci-fi, ezoteriku a všetko pekné. Vlastnými slovami: „… som závislá od kníh, takže ak sa niečo dá prečítať, tak si to prečítam….”

Zo športov ju zaujíma aerobik a fitnes, cyklistika, lyžovanie, pešia turistika, plávanie a korčule, ale aj stolný tenis, futbal, hokej, motoristické športy, volejbal a dokonca jachting.

V tanci preferuje jednoznačne moderné tance, potom klasické, ešte aj ľudové, pomenej latinskoamerické a nájdu sa aj vyznávačky brušných tancov.

Väčšinu žien charakterizuje až nutkavá túžba komunikovať, nájsť na druhej strane internetovej siete spriaznenú dušu. Samy o tom otvorene píšu.

A ako je to s vami? Už ste skúsili zoznámenie cez internet? Aké sú vaše skúsenosti. Pomohlo, či ste sklamané? Som zvedavý na vaše názory a skúsenosti.