4 tipy ako naštartovať sexuálny život po pôrode

Niektoré čerstvé mamičky na sex ani nepomyslia niekoľko mesiacov, iné nemajú žiadne problémy a skúšajú, čo to spraví ešte skôr ako ukončia šestonedelie. V každom prípade návrh k sexuálnemu životu po pôrode chce trpezlivosť aj zo strany partnera a citlivý prístup. Mnohé cítime aj po niekoľkých mesiacoch bolesti, oblasť nástrihu je znecitlivená,  niektoré máme traumu z pôrodu ako takého. Ako teda na to, aby sme nasadli do vlaku intímnej blízkosti s partnerom čo najprirodzenejšie a najpríjemnejšie po pôrode?

sexuálny život1. Nikam sa neponáhľajme
V prvom rade sa nikam neponáhľajme. Dôležité je, aby sa všetko poriadne zahojilo – veď keď si uvedomíte, kadiaľ musel ten malý drobec prejsť, je jasné, že to potrvá nejaký čas. Rozhodne by sme sa nemali o sex pokúšať skôr ako mesiac po pôrode, optimálne až po šestonedelí – a to je jedno, či sme rodili cisárskym rezom alebo prirodzene. V každom prípade predtým ako sa o niečo pokúsime, navštívme gynekológa, ktorí zhodnotí náš stav a poradí. Dôležité je, aby sa pred našim prvým popôrodným kontaktom s partnerom uzatvorili všetky tržné rany a ranky. Navyše „odobrenie“ od lekára prispeje k našej psychickej pohode. Pripravte sa však na to, že to nebude úplne ako predtým. Niektoré ženy majú problém s bolestivosťou alebo slabou lubrikáciou, niektoré hlbšie vniknutie vôbec neznesú. Preto opatrne a s citom.

2. Pod tlakom určite nie!
Muži niekedy nevedia vydržať a sú nervózni z toho, že ich partnerka nie je sexuálne aktívna. Možno vy sama máte pocit, že všetky mamičky naokolo, ktoré rodili s vami sú už určite sexuálne aktívne, len vy ste nemožná. Ak sa cítite pod tlakom, určite to nerobte. Muž musí pochopiť, že po pôrode to chvíľu potrvá, kým bude žena opäť pripravená. Okrem toho, existujú aj iné možnosti sexuálneho uspokojenia ako priamy pohlavný styk – a môžete ich vyskúšať obaja, Masturbácia, či orálny sex sú v tomto období podstatne lepším riešením ako vniknutie – a to nielen pokiaľ ide o uspokojenie muža, ale aj pokiaľ ide o uspokojenie ženy. Takže uvoľnite sa, väčšina mamičiek na sex ani nepomyslí, a to nielen počas prvých týždňov, ale aj mesiacov!

3. Dajte sa do pohody
Keď chcete, aby váš sexuálny život klapal ako kedysi, musíte sa najprv sama dať do poriadku. Zrelaxovať, zahojiť sa, zoznámiť sa so svojim zmeneným telom a prijať ho. Veľmi nám v tomto môže pomôcť kúpeľ v príjemnej teplej voňavej vode, masáž a chvíľka pre seba. Je to síce ťažké zrealizovať, ale ak máte niekoho z rodiny, kto by vám s maličkým pomohol, určite si odtrhnite pre seba aspoň hodinku. Pomocou horúcej vody môžeme zistiť novú príjemnú citlivosť intímnych miest – tak, kde sme doposiaľ nič špeciálne nepociťovali. Zmena však mohla nastať a zrejme aj nastala aj v našom sexappeale. U žien po pôrode a špeciálne u tých, ktoré dojčia libido dosť výrazne klesá. Treba si však spolu s partnerom opäť nájsť cestu aj k spoločným intímnostiam.

4. My sme ok, ale on nie?
Aj to sa stáva. Mnohí oteckovia, najmä tí, ktorí boli pri pôrode a všetko videli majú väčšiu traumu ako ženy. Ak vidíme, že náš partner odďaľuje opätovné sexuálne zblíženie, porozprávajme sa s ním. Môže z toho totiž vzniknúť nemalý problém. Ak má strach a nechuť milovať sa, či dokonca až paranoju, zájdite za sexuológom. Nemáte sa čoho obávať, ani za čo hanbiť , podobných prípadov je veľa.

-sz-