Aké sú intímnosti po narodení dieťaťa?

Na toto sa pripravte!

Mnohé ženy po pôrode zažívajú veľmi nepríjemné stavy, ak sa ich partner pokúša o intímnosti. Problém je, že sa o tom málo hovorí. Pôrodom nastáva mnoho zmien, ktoré ovplyvňujú intímny život rodičov dieťaťa, nehovoriac o fyzických zmenách čerstvých mamičiek, ktoré spôsobujú hormóny. Čo teda po pôrode očakávať a ako si pomôcť?

intímnosti po narodení dieťaťa

Bolesť, citlivosť, sucho

Telo po pôrode potrebuje čas na to, aby sa zotavilo. Pôrodné cesty môžu byť citlivé, nehovoriac o jazve po nástrihu. Veľa žien má skúsenosti so suchou pošvou, k čomu prospievajú aj hormóny podporujúce produkciu mlieka. Spravidla – kým dojčíme, je vždy pri milostných hrách vhodné používať lubrikant. Samozrejmosťou by mala byť opatrnosť partnera. Dohodnime si s ním gesto, ktoré bude znamenať, že nás to bolí alebo že potrebujeme väčšiu jemnosť.

Prsia v novej funkcii

Milovanie po pôrode bude od toho pred tehotenstvom odlišné aj pokiaľ ide o citlivosť v oblasti prsníkov. Mliekom naliate prsníky plnia zrazu úplne inú funkciu. Pripravme sa na to, že pri vzrušení je normálne, že nám z nich bude vytekať mlieko, najmä ak ste dojčili dávnejšie. Ak nám to spôsobuje problém, môžeme si pred milostnými hrami mlieko odsať a tak znížiť riziko tejto prirodzenej záležitosti.

Dôležitá rola muža

Pre ženy po pôrode je veľmi dôležité, aby im partner dal najavo, že miluje ich telo, aj keď nevyzerá tak ako kedysi. Ak k žene pristupuje citlivo, s láskou a jej telo miluje, žena sa ľahšie uvoľní a prijme ľúbostné hry pozitívne. Väčšina z nás totiž nie je vôbec spokojná s tým, ako naše telo po pôrode vyzerá, preto môžeme mať podvedome tendencie vyhýbať sa intímnostiam. Navyše, psychika žien po narodení dieťaťa vzhľadom na nedostatok spánku a hormonálne zmeny je veľmi labilná.

Rozmaznávajme sa

Je vhodný čas na preskúmanie tela. Navrhnime partnerovi, aby sa zameral na hľadanie nových erotogénnych zón, hrajme sa spolu a nezameriavajme sa len na jedno. Bozky a dlhšia predohra by mali byť samozrejmosťou. Myslime na to, že intímny život sa omnoho ľahšie naštartuje, ak sme s partnerom sami. Využime možnosť opatery dieťaťa rodinou či opatrovateľkou a doprajme si príjemnú noc v hotelovej izbe. Aj keď sme rodičmi, veľmi dôležité pre vzťah je udržiavať vášeň a romantiku.

-sz-