Ako na intímny život po pôrode?

Mnoho párom končí intímny život po narodení dieťaťa! Prečo je to tak?

Návrat k milostnému životu po pôrode je niekedy komplikovanou záležitosťou. Práve v tomto období sa mnohé vzťahy rozpadnú kvôli chýbajúcemu intímnemu životu. Nie je to len vysilením ženy, ktorá sa spravidla o dieťa stará nonstop, ak jej partner nepomáha, ale problémy môžu byť aj fyzického charakteru – mnohé ženy trpia po pôrode bolesťami pri styku aj niekoľko mesiacov, výnimočne rokov.

po pôrodeBolelo to, tak si našiel inú
„S partnerom sme skúšali  nabehnúť na klasický intímny život – taký, aký sme mali predtým. Lenže tie bolesti, ktoré som prežívala pri každom jednom pokuse o pohlavný styk sa nedali vydržať, ani keď som sa snažila. Lekári mi však povedali, že všetko je v poriadku. Tak sme čakali, ani použitie lubrikantu mi neposkytovalo nijakú zvlášť úľavu. Bolo to pre mňa stále utrpením. Neskôr mi povedala jedna známa, že to je kvôli nedostatočnej vlhkosti v pošve, čo môže byť preto, že stále a intenzívne dojčím… Lenže na zmenu už partner nečakal,“ spomína Erika.

Zhurta to nejde
S partnerom sa rozišli práve v období po pôrode, keď prestal fungovať ich sexuálny život. Našiel si milenku, ktorá ho plne uspokojovala a odišiel k nej. Erika, tak ako veľa žien v podobných situáciách zostala sama aj s malým dieťaťom na krku. Vráťme sa však k podstate – návrat k sexuálnemu životu po pôrode si vyžaduje špeciálny prístup a kto na to nemá, nech do toho radšej vôbec nejde.

Oddych – to najlepšie afrodiziakum
Mnoho žien v prvých mesiacoch po pôrode vyzerá – a niet sa čomu čudovať – nie veľmi príťažlivo. Je úlohou partnera, aby nechal mamičku na chvíľu oddýchnuť od rodičovských povinností, poslal ju do salónu, na masáž, aby sa cítila lepšie, nabila sa trošku energiou a vyzerala krajšie. Kúpou novej bielizne, oblečenia, si tiež zvýšime sebavedomie, i to sexuálne.

[poller_master poll_id=”15″ extra_class=””]

Najlepšia predohra
Veľmi dobrou predohrou podľa vzťahových odborníkov je pomoc partnera v domácnosti. Keď príde z práce domov a ľahne si k televízii ako keď boli bezdetní, nemôže očakávať, že žena bude keď dieťa zaspí tancovať okolo neho zvodné tance v sexy bielizni. Keď jej však dá priestor na relax, pomôže urobiť niečo v domácnosti, nakŕmi a uspí dieťa – zostane viac priestoru a času na iné záležitosti a mamička bude menej stresovaná.

S citom a otvorenou debatou
Muži by mali citlivo vnímať situáciu, do akej sa ženy – aj ich pričinením dostali. Po nástrihu a pôrode samotnom potrebuje pošva čas na to , aby sa dala do pôvodnej formy a zahojila. Tlačenie na pílu môže byť len a len negatívom a priniesť ešte väčšie zhoršenie situácie. Existujú aj iné spôsoby sexu, ktoré partnerku bolieť nebudú a určite jej môžu priniesť uspokojenie aj bez bolestivého vniknutia. Dôležitá je však aj debata medzi partnermi, ktorá by mala byť čo najviac otvorená, inak to opäť môže viesť do negatívnych vyústení.

Podporujme partnerský život
Partner by svojej žene, ktorá porodila mal pomôcť aj s návratom zdravého sexuálneho sebavedomia. Keď nám dá emocionálnu a intelektuálnu podporu, nechá nás chvíľku vyspať a zrelaxovať, tým skôr sa vrátime k plnohodnotnému intímnemu životu.  Dôležitá je intímna blízkosť, a to nielen sexuálna – dotyky, objatia, držanie za ruky, maznanie. V prípade problémov s bolestivosťou je potrebné vyhľadať odborníka, ktorý zistí možné príčiny a navrhne liečbu či alternatívy, ako si pomôcť. Vyhraďme si čas sami pre seba, dieťa nechajme povarovať babičke, či opatrovateľke a podporujme našu vzájomnosť ako páru.

Nezabúdajme tiež na to , že so sexom rastie chuť na ďalší sex. Samozrejme, nie s tým bolestivým, stresujúcim, jednostranným…

-sz-