Ako starnú muži?

O tom, že muži nestarnú, sa síce optimisticky spieva  v niektorých pesničkách, ale skutočnosť, žiaľ, nepustí. Starnutie sa totiž týka každého z nás. Kým však pojem „menopauza“ sa v súvislosti so ženami rozoberá takmer na dennom poriadku, pojem „andropauza“ je ešte stále zahalený istým rúškom tajomstva. O tom, že muži nestarnú, sa síce optimisticky spieva v niektorých pesničkách, ale skutočnosť, žiaľ, nepustí. Ako starnú muži a čo teda presne tento pojem znamená a ako sa prejavuje v živote muža? Sexuologička MUDr. Danica Caisová ho charakterizuje nasledovne: „Andropauza je súbor príznakov, ktoré vznikajú následkom poklesu mužských pohlavných hormónov.“  Často sa však andropauza  chybne zužuje iba na poruchy sexuálnych funkcií. Ako je to vlastne v skutočnosti?

Následky poklesu  testosterónu

„Zmeny súvisiace s úbytkom testosterónu, sa u mužov prejavujú ako zmeny telesné, psychické i sexuálne. Z telesných zmien sa od istého veku začína prejavovať úbytok svalovej hmoty, ukladanie tuku okolo pása, rednutie kostí, úbytok kostnej hmoty, či vypadávanie vlasov.

Z psychických problémov sa môžu objaviť depresívne symptómy, rezignácia, žiarlivosť, podozrievavosť, strata radosti zo života, poruchy spánku, poruchy koncentrácie pozornosti – myslenia. Okolie sa často sťažuje na nepriateľské postoje k mladým, škriepnosť, či útočnosť. Nápadné bývajú zmeny nálady, mrzutosť, či sklony k výbuchom zlosti. Prejavujú sa aj poruchy komunikácie. Naopak, inokedy sa zase objavujú snahy  „ vyrovnať sa mladým“, spojené s návštevou fitness centier, mladistvým obliekaním, či citovými investíciami do podstatne mladších partneriek. V neposlednom rade treba rátať aj so sexuálnymi zmenami, ako je pokles libida, erektilná dysfunkcia, zmenšenie objemu ejakulátu, či oligospermia.“ Uvádza MUDr. Danica Caisová.

S vyšetrením prostaty netreba otáľať

Tieto zmeny nevznikajú náhle z večera do rána – ide skôr o postupné zmeny, pri ktorých sa môžu objaviť už uvedené symptómy.  Každý muž po 45. roku by sa mal podrobiť vyšetreniu prostaty, Napriek tomu, že sa v posledných rokoch o preventívnej medicíne veľa píše, muži priam trestuhodne túto oblasť svojho zdravia zanedbávajú. Obávajú sa samotného lekárskeho vyšetrenia, ako aj toho, čo sa týmto vyšetrením zistí. Niekedy trvá aj viac rokov, kým nazbierajú odvahu a vyberú sa za lekárom. Muži by však mali vedieť, že toto vyšetrenie by nemali odkladať, pretože  ak prídu včas, lekár im môže predpísať účinné hormonálne preparáty, ktoré dokážu ich zdravotné problémy riešiť. Hormonálna liečba testosterónom môže prebiehať formou tabletiek, injekcií, či ako gélová terapia. Dobrou správou pre pacientov je to, že ju plne hradí zdravotná poisťovňa.Mužovi sa môžu zlepšiť sexuálne funkcie, jeho telesná výkonnosť i psychické zdravie. Je dobré uvedomiť si, že tento problém býva u mužov veľmi častý a trápi každého druhého muža po päťdesiatke.

Mohlo by vás zaujímať

Na konci s dychom? Andropauza ohrozuje už tridsiatnikov

Mávate čoraz častejšie tichú domácnosť? Priznávame, že polienka do ohníka vieme výdatne prikladať aj my, ženy. No keď ste pre toho svojho nepripravili nedeľnú seansu… Čítaj ďaľej

Nedostatok testosterónu a zdravotné problémy

Nedostatok testosterónu však môže mať nepríjemný dosah aj na rôzne zdravotné problémy, pričom môže byť ich spúšťačom. „Často aj vysoký krvný tlak u muža môže súvisieť s nedostatkom testosterónu. Možno by niekedy bolo lepšie liečiť nedostatok testosterónu a tlak by sa postupne upravil.“ Hovorí andrológ a urológ MUDr. Martin Hrivňák, ktorý takisto radí mužom, aby so svojimi problémami neostávali sami, ale aby sa nechali vyšetriť a poradili sa s odborníkom. Tí, ktorí to skúsili, určite budú súhlasiť, že im to pomohlo a že nie je dôvod na obavy, ani na rezignáciu. Svoj sexuálny život treba kultivovať a netreba si nahovárať, že už na to nemáme vek. Zaujímavý postreh z Nemecka:  Viac ako 70 % mužov žije aj po sedemdesiatke sexuálne aktívne!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach