Bolesť pri milovaní? Tu sú príčiny!

Každá žena má aspoň raz za život nepríjemnú skúsenosť s bolesťou pri intímnom styku. Príčin môže byť niekoľko, isté však je, že ich treba riešiť, prípadne liečiť. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo intímny styk bolí:

Bolesť pri milovaní

Nedostatočné vzrušenie

Ak žena nie je dostatočne vzrušená, nie sú jej intímne partie dostatočne vlhké. Nedostatočné zvlhčenie znamená automaticky bolesť pri pokuse o intímny styk. Pomoc v týchto prípadoch je jednoduchá – stačí použiť lubrikant, dlhšiu predohru, citlivejší prístup. 

Vaginizmus

Tento sa prejavuje nechceným sťahovaním svalov panvového dna, pričom sa pohlavný styk stáva ťažkým a bolestivým. Zvyčajne pri tomto stave zohráva úlohu aj emocionálna zložka. Trauma z minulosti môže tiež podvedome viesť k tomuto problému. Našťastie správnou terapiou sa dá vaginizmus ovplyvniť.

Infekcia

Pohlavne prenosné infekcie ako je kvapavka a chlamýdie môžu spôsobiť bolesť v oblasti panvy počas pohlavného styku. Vonkajšiu bolesť zase môže spôsobiť genitálny herpes. V oboch prípadoch je nevyhnutné čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Aj kvasinková infekcia, ktorá sa nepovažuje primárne za pohlavne prenosné ochorenie, i keď sa môže na partnera preniesť, môže spôsobiť svrbenie a pálenie, ktoré sa pri pohlavnom styku zintenzívni.

Endometrióza

Je to stav, kedy tkanivo epitelu maternice rastie na inom mieste – mimo maternice. To vedie k bolestiam, ktoré sa prejavujú špeciálne počas pohlavného styku. Navyše, následkom endometriózy môžu byť cysty na vaječníkoch, ktoré môžu spôsobovať bolesť. Pri endopmetrióze pomáha hormonálna terapia, niekedy je potrebný chirurgický zákrok.

Antikoncepcia

Niektoré druhy antikoncepcie môžu spôsobiť bolesť, preto je dobré prebrať zmenu s lekárom. Bolesť pri styku môže spôsobiť vnútromaternicové teliesko, ale aj hormonálna antikoncepcia, ktorá znižuje hladinu estrogénu a testosterónu.

Črevné problémy

Bolesť pri intímnom styku niekedy poukazuje aj na črevný problém. Syndróm dráždivého čreva alebo zápal čriev sa môže prejaviť bolesťami aj pri milovaní. V každom prípade s týmto stavom je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý presne diagnostikuje problém a navrhne liečbu.

Pôrod a dojčenie

Bolesť pri pohlavnom styku pár týždňov a niekedy i mesiacov po pôrode je bežnou záležitosťou. Nakoniec, niet sa čomu čudovať. Okrem samotného pôrodu úlohu zohrávajú aj hormóny, ktoré spôsobujú sucho v pošve a tenšiu pokožku. Rovnako, aj pri dojčení môže byť nedostatočne vlhká pošva. Pomôckou je lubrikant a dlhá predohra.

-sz-