Chodíte s bývalým svojej kamarátky?

Päť základných pravidiel, keď chodíme s bývalým kamarátky

Niekedy sa s nami osud pekne pohrá a my sa zaľúbime do bývalého našej kamarátky. Napriek tomu, alebo možno aj práve preto, čo nám o ňom hovorila. Aby bolo všetko ešte komplikovanejšie, aj on sa zaľúbi do nás. Takéto príbehy sa udejú častejšie, ako by sme si mohli myslieť, aj keď nám každý povie, že randiť s bývalým svojej kamarátky, je to čomu by sme sa mali vyvarovať.

s bývalým svojej kamarátky

Nuž, ale čo čert nechcel – stalo sa. Vôbec sa nám z toho nechce von, ale skôr naopak. Pravidlá nefungujú vždy a aj keď je to možno trápne, čudné alebo aj nedôstojné voči kamarátke, sme v tom a chceme to skúsiť. To, že chodíme s bývalým svojej kamarátky však neznamená hneď, že sa musíme s kamarátkou rozlúčiť, hnevať alebo rovno neznášať. Ak budeme dodržiavať tieto pravidlá, naše kamarátstvo môže zostať neohrozené:

 

1. Neklebeťme

Je to síce veľmi ťažké a kamarátky rady veľa času strávia práve klebetami, a najčastejšie klebetami o frajeroch a partneroch, ale dá sa to. Kamarátka by určite nebolo nadšená, keby mala počúvať podrobnosti s nášho intímneho života  s niekým, kto istý čas patril jej. Podobne, ani my nebudeme nadšené, keď budeme musieť počúvať jej podrobnosti s ich spoločných intímností. Ak potrebujeme hovoriť o svojom vzťahu a intímnostiach, radšej si ich zapisujme do diára. Pozor aj na spoločné kamarátky, ak sa zdôveríme jednej z nich, môžeme si byť isté, že čoskoro to bude vedieť aj naša kamarátka.

2. Neurážajme a neznevažujme

Je fajn požiadať kamarátku o radu, ale v tomto prípade vzťahové rady radšej vynechajme. V žiadnom prípade nepoužívajme negatívne vyjadrenia, osočovanie a znevažovanie na adresu nášho partnera – a jej bývalého. Súcit si takto u kamarátky nezískame. V záujme zdravého vzťahu s partnerom, ale aj s kamarátkou je dôležité, aby sme pred ňou na neho nežalovali a nesťažovali sa a taktiež, aby sme  zase pred ním neklebetili o nej. A k sa potrebujeme ventilovať, nájdime si neutrálnu osobu.

3. Rešpektujme jeho názor

Dostali sme pozvanie na večierok, na ktorom bude aj naša kamarátka a jeho bývalá? Ak tam nemá chuť ísť, nenúťme ho, netlačme ho do toho. Podobne, ak organizuje večierok vaša kamarátka a jeho pozvať nechce – radšej tam nehoďme ani jeden ako nasilu ju prehovárať, aby pozvala aj jeho, alebo sa tam len tak vyskytnúť. Oni dvaja totiž najlepšie vedia, čo medzi nimi bolo a prečo sa rozišli. Rozhodne by sme mali podporovať skôr to, aby sa spolu nestretávali, keď nechcú ako ich tlačiť do vzájomného kontaktu. Môžeme sa stretávať i baviť s oboma, ale sólo, bez vzájomného kontaktu ich dvoch.

4. Neporovnávajme sa

Najhoršie, čo môžeme urobiť vo vzťahu je porovnávať sa s jeho bývalými. Pýtať sa ho na to, či sme lepšie v niečom a v čom ako jeho predchádzajúca láska a podobne. Už vôbec by sme na to nemali ani pomyslieť vtedy, ak jeho predchádzajúca bolo práve naša kamarátka.

5. Stop paranoji

Nesnažme sa nasilu separovať našu kamarátku a nášho partnera – jej bývalého. Je možné, že budeme mať obavy, či ich vzťah už skutočne skončil a či ešte náhodou nedisponujú vzájomnými citmi. Môžeme sa na to opýtať partnera, ale ak povie nie, verme mu a zbytočne nežime v paranoji. Veď on je s nami preto, že má rád nás, preto, že my sme pre neho úžasné  a nie preto, že sa chce vrátiť k bývalej. To predsa nedáva logiku. Nesabotujme jeho lásku, nepodozrievajme, nežiarlime, lebo sa to obráti proti nám. Ak však máme pádny dôvod na to, že mu veriť netreba, poďme od neho preč. Keď však reálne problémy neexistujú, nevytvárajme ich.

-sz-