Chyby z minulých vzťahov

Nevyšlo nám viacero vzťahov za sebou? Možno to nie je len partnerom, ale aj nami samotnými. Často si to totiž ani neuvedomíme, a opakujeme chyby, ktoré sme urobili v jednom vzťahu aj v ostatných. Riešenie je len jedno – vykročiť z tieňa minulých vzťahov a ich neúspechu. Nie je totiž nezvyčajné, že priťahujeme k sebe rovnakí typ partnerov ako ten, s ktorým sme sa rozišli. Kľúčom k zdravému vzťahu je fakt, aby sme prestali investovať svoju energiu do zlých vzťahov. Ak si budeme myslieť, že si nič lepšie nezaslúžime a musíme sa uspokojiť s málom, tak sa skutočne lepšie mať nebudeme…

Chyby z minulých vzťahov

Ako sa vyhneme opakovaniu vzorov z minulých vzťahov?

1. Uvedomme si svoje minulé vzťahy až do detstva
Už v detstve naše správanie ovplyvňovali mnohé vzory, a to aj pokiaľ ide o formovanie nášho správania vo vzťahoch. Nezdravé vzory rodičov ovplyvňujú aj nevhodný výber partnerov, a tak vlastne už od samotného začiatku môže byť vzťah predurčený na neúspech. Prehodnoťme svoju minulosť a pracujme na odbúraní negatívnych predsudkov. Ak to nedokážeme sami – čo len málokto, pretože mnohé záležitosti sú podvedomé – pomôže nám s tým psychológ, respektíve terapeut.

2. Skontrolujme svoje očakávania
Ak si svoj vzťah predstavujeme ako vysnívaný ideál, vedzme, že s realitou bude mať asi len pramálo spoločné. Čo z toho vyplýva? Že z každého vzťahu budeme len sklamané. Dokonalý vzťah a dokonalý partner neexistuje, tak je načase upraviť svoje očakávania.

3. Prestaňme sa považovať za obeť
Ak zoberieme veci do vlastných rúk a prestaneme sa cítiť a správať ako obeť, začnú sa diať pozitívne zmeny.  Zamerajme sa na svoje silné stránky, ktoré nám pomohli už neraz v živote prekonať mnohé ťažké situácie a zabudnime na negatívny pohľad na seba. Nezostaňme posadnutí neúspechom z minulých vzťahov a partnerov, ale poučme sa z neho. Snažme sa vnímať pozitívne, potom sa aj svet zmení k lepšiemu.

4. Nikam sa neponáhľajme
Rozhodnutie, že chceme s niekým žiť alebo dokonca stráviť dlhé roky až desaťročia, si vyžaduje veľa času a skúseností. Netreba sa nikam ponáhľať. Svadba v dvadsiatke nie je nevyhnutnosťou a je vysoká pravdepodobnosť, že končí s rozvodom. Pomaly ďalej zájdeš – platí aj tu.

5. Randime len s tými, s ktorými máme spoločné hodnoty
Ak chodíme s mužom, ktorý má diametrálne odlišné hodnoty ako my, je jasné, že v prípadnom vzťahu budeme čeliť zložitým problémom. Rovnaké alebo aspoň podobné hodnoty by mali byť jedným z prvých kritérií, ktoré by mal mať náš kandidát na dlhodobý vzťah.

6. Neporovnávajme svoje vzťahy so vzťahmi rodičov a kamarátov
To, že naši rodičia mali nevydarený vzťah, nemusí znamenať, že ani nám sa nepodarí mať šťastné a úspešné manželstvo. Neexistuje predpísaný model, ak sa oň nepričiníme sami. Rozoberme si, prečo vzťah rodičom alebo kamarátom nevyšiel a poučme sa z toho. Rovnako nie je dobré porovnávať vlastné vzťahy so vzťahmi kamarátok – každý sme iní a závisť narobí vo vzťahoch veľkú neplechu.

7. Zamerajme sa na veci, ktoré môžeme ovplyvniť
Správanie svojho bývalého alebo rodičov ovplyvniť nemôžeme. Budú také ako sú aj bez ohľadu na nás. Ovplyvniť však môžeme výber svojho životného partnera. Môžeme si vybrať takého, ktorý bude mať podobné alebo rovnaké názory na lásku, vernosť, oddanosť, odhodlanie – na život celkovo, ako my.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach