Ideálny partner nečaká

Ťažko na cvičisku ľahko na bojisku.

To hovoril ruský generál Kutuzov. A ja dodávam – ťažký výber partnera, ľahké manželstvo. Vyberajte si! Samozrejme, že je to ako v tej africkej osade. Nikto z nás nemá presne nakalibrovaný radar na toho správneho partnera. Takže je to nutne aj o omyloch. Ale to najhoršie je, že zo strachu z nezáväzného omylu si zoberieme jeden celoživotný omyl, lebo je poruke. V živote sa musíme vyrovnať so štyrmi druhmi strachu: strach zo smrti, existenčný strach, strach z konfrontácie a strach zo samoty.

Ideálny partner

Ten posledný nás vedie k tomu, že sa vrhneme do náručia obvykle tomu prvému, ktorý sa aspoň priblíži k našej predstave o veľkej láske. My chceme, aby to bol ten pravý. A potom, už v manželstve, sa čudujeme. Najviac v posteli, pretože tam ten unáhlený výber pocítime najskôr. Pri príprave novej verzie tejto knihy mi napísala čitateľka Lucia priamočiaro podľa slovenského príslovia: „Kríza manželského sexu začína už výberom partnera – škoda riť biť, keď sa už po…“

Poučenie:

Márne sa budeme pokúšať učiť papagája hovoriť, keď sme si kúpili plyšového a bez bateriek. No iste, bol v akcii a za facku, ale čo teraz s ním?

Riešenie:

Mnohí tušia, že idú do celoživotného zväzku s niekým, kto nie je úplný ideál. Namýšľajú si pritom, že ho časom na ideál prerobia. A výsledok je taký, že časom sa nielenže nezhodnú v posteli, ale takmer v ničom. Už aj hovoriť spolu im príde zaťažko…

Konkurz na manželku

Môj indický prekladateľ tvrdil, že najšťastnejšie sú tie manželstvá, ktoré (ako to ich) dohodli rodiny. A nájdu sa aj u nás dvojice, ktoré ktosi dal dokopy (príkladom je Silvia Lakatošová a Pavol Chovanec) a ono to funguje.

Ale ak je dnes automaticky dvojročná záruka už takmer na čokoľvek, tak sa mi zdá najlepšie, ak si v záujme úspešného manželstva tú záruku zaistíme vopred minimálne dvojročným vzťahom.

S mojou drahou ženou Janinou sme sa poistili až sedemročnou známosťou. A predsa sa mi zdalo užitočné urobiť si ešte na záver nácvik spoločného súžitia v neobvyklých, až extrémnych podmienkach. Počul som o niekom, kto zobral svoju perspektívnu ženu na týždňovú vysokohorskú túru v Tatrách, iný dokonca až do Indie. Mne sa zdalo, že dostatočnou skúškou odolnosti bude týždenný pobyt na našej oravskej chatičke. Cestu stopom na Oravu zvládla Janina perfektne. A od samého šťastia, ako nám to ide, som už na mieste – odpadol. Dosť podstatne som totiž podcenil mieru mojej prepracovanosti a len čo moje telo rozpoznalo blízkosť postele a žiadnych naliehavých úloh, odpadlo aj so mnou a celý ten týždeň som väčšinou prespal. Janina za ten čas postupne objavila studňu, dreváreň, funkčnosť starej murovanej pece a zásoby húb a čučoriedok v blízkom lese. Myslím, že ten test zdatnosti dopadol výborne. Dodnes tam aj s našimi dcérami rada chodí. A mne sa tam skvelo spí.

Poučenie:

Spĺňate vy a váš partner tieto navigačné body plavby do úspešného manželského prístavu? Ak áno, dajme sa na cestu!

To najlepšie pre manželstvo

Chcete byť pre toho svojho tou najlepšou manželkou? Priniesť pohodu do vášho budúceho intímneho spolunažívania a predísť zbytočným krízam? Ak áno, potom mám radu – skôr, než sa vydáte, sexujte, sexujte a ešte raz sexujte. Že je to amorálne? Ale kdeže, naopak. Je to ten najmravnejší vklad do sexuálne vyrovnaného manželstva. Hneď z niekoľkých dôvodov. Už staroveké národy zaviedli veľmi praktickú výchovu mládeže pre ich spokojný pohlavný život v dospelosti. U niektorých afrických kmeňov len čo dievča dostane prvé mesiačiky, odchádza do zvlášť vyhradenej chatrče na okraji osady. Tam dozrieva medzi rovesníkmi v ničím neviazanom a nekontrolovanom výbere toho pravého. Pointa je v tom, že si každý užije sexu do sýtosti, vyskúša na ostro všemožných aj nemožných partnerov, a tak keď už si vyberie, niet pochýb, že naozaj na celý život.

V Thajsku niektoré rodiny nútia dcéry na prostitúciu nie až tak veľmi pre peniaze, ako preto, aby boli dostatočne skúsené pre manželský život. A u brazílskeho kmeňa Txukahamei vyberajú staršie ženy, aby pre zmenu zaúčali dospievajúcich chlapcov, ako potešiť ženu. V niektorých afrických kmeňoch riešia dospievanie mládeže a ich výber celoživotného partnera radikálne. Len čo dostane dievča prvú menštruáciu, odvedú ju do chatrče mimo osady, kde sú ostatní tínedžeri pokope bez rozdielu pohlavia. Tam sa spoznávajú do všetkých dôsledkov a dvojica, ktorá sa takto dobrovoľne vyberie napriek iným lákadlám, prichádza späť do osady založiť si novú rodinu. K svojmu aktívnemu sexuálnemu životu pridajte aj praktické cvičenia z antikoncepcie a prevencie pohlavných chorôb. Aj v manželstve sa vám to zíde.

Poučenie:

Poučme sa, kým je čas. V manželskej prevádzke už na doučovanie nie je kedy.

Ukážka č. 5 z knihy „Návod na manželstvo“ 

Gustáv Murín