Mávate hororové sny?

Nie je nič horšie ako zobudiť sa ešte vyčerpanejšia ako ste, keď si idete ľahnúť. A ako na potvoru práve vtedy, keď najviac potrebujete kvalitný oddych, votrú sa vám do spánku hrôzostrašné sny, ktoré nemôžete ovplyvniť. Zato vás však pripravia nielen o spánok, ale aj o náladu, energiu a chuť do nasledujúceho dňa. Časté budenie, takmer živé katastrofálne obrazy zo sna si neželá žiadna z nás. Napriek tomu sa s nimi stretávame častejšie ako muži. Tým sa neraz čudujeme, že dokážu bez problémov takmer kedykoľvek zaspať a spať tvrdo až do rána. To, že majú menej zlých snov ako ženy, sa potvrdilo i výskumom.

hororové sny

Častejšie a nepríjemnejšie

Okrem toho, že častejšie trpíme zlými snami, sú i desivejšie ako mávajú muži. Môžu za to hormóny. Vedci sa zamerali na tento fenomén a okrem iného potvrdili i to, že vplyvom hormónov sa mení telesná teplota ženy v priebehu cyklu. Práve tá ovplyvňuje naše nočné sny a i nočné mory. Z prieskumu vyplynulo, že tie znepríjemňujú spánok viac ako tridsať percentám žien. Pokiaľ ide o mužov, tých podobné problémy uviedlo len devätnásť percent. Rozdiel je však aj vo vplyve a pôsobení snov na jednotlivé pohlavia. Ženy mávajú hororové sny hlbšie, pôsobivejšie a tým pádom i mučivejšie. Zanechávajú v nás hlbší dojem po prebudení, omnoho viac si z nich pamätáme. Neraz nás prevádzajú celým dňom, alebo dokonca dlhším obdobím a ničia nám pozitívne naladenie. Hormonálne zmeny v priebehu ženského menštruačného cyklu spôsobujú nárast telesnej teploty v období po ovulácii. Pred začiatkom novej periódy teplota klesá. Ukázalo sa, že zlé, hrôzostrašné alebo agresívne sny mávame najmä v období pred menštruáciou.

Tri druhy

Podľa typu snov vedci na základe štúdie určili tri druhy nočných môr. Najčastejšie sa stretávame v zlých snoch so situáciami, v ktorých sme prenasledovaní alebo naháňaní, iný druh zobrazuje stratu dieťaťa, rodiča, partnera, či inej veľmi blízkej osoby, tretí typ predstavuje sny, v ktorých sa ocitáme v cudzom zvláštnom a  nepríjemnom prostredí.    

Väčšia záťaž

Za spomenutie stojí, že okrem toho, že častejšie trpíme desivejšími snami ako muži, navyše aj nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok vnímame omnoho horšie ako oni. Znamená pre nás nepomerne väčšiu psychickú i fyzickú záťaž. Americkí vedci v inej štúdii zistili, že ženám, ktoré málo spia hrozí omnoho viac ako mužom riziko ochorení srdcovocievneho systému, ale aj depresií a psychických chorôb. V prieskume až štyridsať percent žien a mužov uviedlo, že spí menej ako by potrebovali, ale muži sa s nedostatkom spánku dokázali vyrovnať, kým u žien výrazne stúplo množstvo depresií, stavov úzkosti a dokonca i agresivita. Za tento rozdiel vraj môže odlišné hospodárenie mužského a ženského tela s látkami, ktoré sú zodpovedné za nálady a depresívne stavy.

-sz-