Nešpehujme bývalého: Vedie to len k prehĺbeniu rany!

Prvý krok po rozvode? Vymažme ho z priateľov!

Rozišli ste sa, a predsa vám to nedá? Nuž veru, mnohé myslíme na toho bývalého, i keď už je dávno potom. Niektoré z nás dokonca s túžbou, že sa k nám vráti. Avšak takéto očakávania často vedú k špehovaniu expriateľa, čo nemusí byť pre našu psychiku ani zdravie vôbec dobré.

bývalého

Načo sa vŕtať v rane?

„S Petrom som sa rozišla pred pol rokom, stále mi však chýba. Musím povedať, že čoraz viac času trávim sledovaním jeho aktivít na sociálnych sieťach. A čím dlhšie to robím, tým som nešťastnejšia. Prečo? Preto, že zisťujem jeho nové kontakty, aktivity, že má novú priateľku a zrejme sa s ňou má veľmi dobre. Sú to bolestivé veci. Neviem však s tým prestať, je to ako droga,“ sťažuje sa na svoju nevďačnú závislosť 28-ročná Eva. Nie nadarmo odborníci tvrdia, že po rozchode by sme čo najskôr mali vymazať bývalých z okruhov svojich priateľov a nikdy viac po nich nepátrať. Oznámenie o expartnerovej svadbe, či novej láske môže niekedy bolieť aj po mesiacoch.

Zbytočné depky

Viete o tom, že viac ako polovica užívateľov Facebooku, čo je viac ako pol miliardy, riskuje psychickú ujmu z toho, že prostredníctvom webu špehuje konanie bývalého partnera? Neuveriteľné, ale je to tak. Mnoho žien má problémy vymazať svojho bývalého zo svojej evidencie známych a vždy si pozrie aktuálne novinky, ak sa nejaké zo strany bývalého objavia. Vidíme ho ako sa drží za ruky alebo objíma druhú ženu, ako si chodí večer von užívať s priateľmi. Môžeme to cítiť ako nôž do srdca, aj keď už k sebe nepatríme. Predsa len dosť dlho trvá, kým sa zlomené srdiečko vylieči a sledovanie bývalého rozhodne liečbu nepodporuje.

Nemusí to vedieť

Predtým, keď ešte neexistovali sociálne siete a podobné weby, bolo treba vážne odhodlanie na to, aby sa jeden s partnerov rozhodol svojho bývalého aj po rozchode špehovať. Prečo? Pretože o tom musel nevyhnute niekto iný vedieť, a to nie je vždy dobrou známkou. Ľahko sa to môže vymknúť z ruky. Informácie sme najčastejšie získavali od priateľov, spoločných priateľov alebo kolegov. Avšak veľmi pravdepodobné bolo, že sa o našom špehovaní dozvedela aj druhá strana. Teraz, v anonymnom prostredí internetu, nie je žiadna takáto hrozba, i keď v niektorých programoch a stránkach je možné pomocou aplikácií zistiť, kto si váš profil pozeral, a tak bývalý môže zistiť, že ste si na neho klikali.

Ponechajme ho minulosti

Psychologička Tara Marshall, ktorá viedla štúdiu zameranú na špehovanie expartnerov prostredníctvom internetových sociálnych sietí a iných komunikačných webov tvrdí: „Dnes môžeme nepretržite kontrolovať, kde sú, čo robia a s kým… Celkovo tieto výsledky naznačujú, že to, že sledujeme ex-partnera prostredníctvom Facebooku, môže zablokovať proces hojenia po rozpadnutom vzťahu.“ Po rozchode sa s tým jednoducho treba zmieriť a i keď nám bude ľúto, treba to urobiť: Vymazať ho zo zoznamu priateľov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach