Pohlavné choroby neohrozujú len promiskuitných

Myslíte si, že také choroby, ako sú syfilis alebo kvapavka, sa týkajú len promiskuitných ľudí? Nie je to úplne tak. Môžete mať za celý život jedného alebo dvoch partnerov a napriek tomu predsa len ochoriete na niektorú z týchto nepríjemných pohlavných chorôb. Pokiaľ nie ste si istí vašim partnerom, nemôžete si byť ani svojím zdravotným stavom.

Najčastejšie mladí a slobodní
Kvapavka postihuje najčastejšie mladých ľudí vo veku od dvadsať do dvadsaťštyri rokov, teda v období, keď si väčšina užíva slobodný, samostatný život. Je teda skôr chorobou slobodných ako zadaných. Syfilis je častejšie chorobou rozvedených a až potom slobodných. Pokiaľ ide o vekové kategórie, najčastejšie ním trpia muži vo veku od dvadsať do tridsaťdeväť rokov a ženy od dvadsať do tridsaťštyri rokov.

Pohlavné chorobyNebezpečná nevera
Je logické, že u ľudí, ktorí žijú v manželstve, je výskyt pohlavných chorôb najnižší, avšak nie je nulový. V prípade nevery jedného z partnerov sa nezriedka ochorenie prenesie i na druhého partnera a okrem problémov s liečbou obvykle vyvolá i partnerské problémy, keďže je to v podstate dôkazom nevery. Najvyšší výskyt pohlavných ochorení je zase u nezamestnaných ľudí so základným, ale aj vysokoškolským vzdelaním.

Viac mužov ako žien
Nedávny český prieskum ukázal, že kvapavka a syfilis postihujú častejšie mužov ako ženy – aspoň u našich susedov je to tak. V prípade syfilisu je výskyt ochorenia u mužov vyšší až o 42 percent ako u žien a v prípade kvapavky takmer 2,5-násobný. Na základe prieskumu sa však ukázalo, že promiskuita nie je jediným, či majoritným rizikovým faktorom – zo všetkých 1 667 respondentov, ktorí prekonali pohlavnú chorobu, priznalo promiskuitu len jedenásť percent mužov a sedem percent žien.

Chráňte sa
Veľa z respondentov – až 62 percent mužov a 28 percent žien – však priznalo predchádzajúci náhodný pohlavný styk. Najšokujúcejším zistením a, samozrejme, aj dôkazom nezodpovednosti však je, že 83 percent mužov a 66 percent žien sa priznalo k nechránenému pohlavnému styku. Netreba ani spomínať ako prudko stúpa riziko prenosu pohlavnej choroby, keď pri náhodnom pohlavnom styku, alebo sexe s novým partnerom, nepoužijeme prezervatív. Netreba však zabúdať na to, že ani prezervatív nemusí vždy pomôcť, preto je najlepšie odhodlať sa na sex až vtedy, keď máte o dotyčnom a jeho živote urobený obraz. Vo všeobecnosti sa vo viacerých vyspelých krajinách sveta ukazuje, že pohlavných chorôb je v ostatnom období o niečo menej ako v uplynulých rokoch, či desaťročiach. Verme tomu, že tento trend bude pokračovať i u nás. Stačí si dávať väčší pozor a dbať na používanie ochrany. Niekedy totiž veriť partnerovi nestačí.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach