Smutná po milovaní? Nie ste sama!

Depresiami po milovaní trpí takmer polovica žien!
Je to zvláštne, ale aj to sa stáva. Napriek tomu, že milovanie s partnerom považujeme za príjemný zážitok, ktorý nám dodá energie a nabije nás pocitom lásky a šťastím, nie je to tak vždy. Mnohé ženy trpia pocitmi smútku, prázdnoty, beznádeje či dokonca depresiami, a to i po uspokojivom milovaní.

Smutná„Neviem ako to mám vysvetliť, ale z ničoho nič, keď sa domilujeme a prejde pár minút dostanem absolútny pocit smútku, beznádeje. Zrazu akoby nič nemalo význam. Neraz mi začnú samy od seba tiecť slzy a neviem prestať plakať, hoci vlastne ani neviem presne definovať dôvod, prečo plačem. Sú to skľučujúce pocity smútku a ešte horšie je, ak ich váš partner nedokáže pochopiť. Môj bývalý, keď som mu nevedela povedať, čo je zle neustále vyzvedal ďalej a mne bolo čoraz horšie. Možno by mi vtedy pomohlo, keby ma pritúlil a nie čoraz viac zvyšoval hlas. Nakoniec, zrejme aj toto zohrávalo dosť veľký dôvod na našom rozchode….,“ spomína na nepríjemné pocity po milovaní 33-ročná Katarína P. Pocitmi smútku netrpela po každom milovaní, ale vraví, že veľakrát sa jej to stalo aj po obojstranne uspokojujúcom sexe, takže to, že by nedosiahla vyvrcholenie nebolo dôvodom nezvyčajných pocitov melanchólie.

Postkoitálna dysfória
Podľa odborníkov s podobnými ťažko definovateľnými, ale aj ťažko zvládnuteľnými pocitmi má skúsenosti takmer polovica dospelých žien. Lekári tento jav označujú výrazom postkoitálna dysfória. V odbornom jazyku je charakterizovaný príznakmi melanchólie a depresie, spojenými s plačom a úzkosťou. Je to reakcia na práve prežitú situáciu, ale mnohí si ju môžu mylne vysvetľovať. Jedna zo štúdií našla súvislosť výskytu postkoitálnej dysfórie s negatívnymi sexuálnymi zážitkami v detstve alebo ranej mladosti, napríklad so zneužívaním. Neskôr však odborníci tento dôvod popreli, lebo stavom neraz trpia aj ženy, ktoré podobné skúsenosti nemali.

Známka celkového zdravia vzťahu
Depresívna nálada žien po styku zvyčajne neodzrkadľuje ani ich spokojnosť či nespokojnosť so samotným priebehom aktu. Neraz nastane i vtedy, keď po technickej stránke bolo všetko v najlepšom poriadku. Sexuálne depresie sa tiež nezvyknú objavovať stále – niektoré ženy tento stav zažijú raz či dvakrát za život, nezvyknú sa opakovať pri každom sexuálnom styku. Stav, v ktorom sa nachádzame po milostnom spojení podľa odborníkov odzrkadľuje celkové zdravie vzťahu.  

Čo je teda príčinou tohto stavu?
Veľkú úlohu zohrávajú meniace sa hladiny hormónov po sexuálnom styku. Žena sa môže stať vďaka vplyvu oxytocínu a iným vyplavujúcim sa hormónom citlivejšia ako inokedy, dokonca precitlivená a reagovať na podnety prehnane. Niektoré ženy opisujú, že ich k úzkosti a plaču doviedli spomienky na to, ako sa s partnerom milovali kedysi, či ich vlastná životná situácia, ktorá nemá veľa so spoločným sexuálnym životom. Iné ženy tvrdia, že v týchto momentoch najviac ľutovali, ak partnera podviedli a cítili úzkosť práve kvôli tomu. Drvivá väčšina žien, ktoré trpia postkoitálnymi depresiami však dôvod nevie pomenovať.

Cestou k zlepšeniu je dôverný rozhovor
Orgazmus spôsobí takzvané emocionálne uvoľnenie, vyplavia sa mnohé telesné chemikálie a môže sa stať, že žena sa krátko po uspokojivom sexe začne správať zvláštne – napríklad sa začne hystericky smiať alebo usedavo plakať bez zjavných dôvodov. Ide o ventilovanie emócií, ktoré sa za istý čas v žene nahromadili. Dôležité je, aby partner tieto možné výkyvy pochopil a prejavil záujem prehodnotiť s nami naše pocity zo vzťahu i z milovania, i to čo nám v milovaní chýba, čo vnímame zle. Pochopenie medzi partnermi je cestou k zmierneniu podobným stavov a zárukou, že sa nebudú opakovať, aspoň nie tak často.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach