Viete koľko je sexuálnych orientácií?

Štyri: Homo-, hetero-, bi- a a-!

Rastie počet asexuálov! Môže za to presexaulizovaná spoločnosť?

Z nás „normálnych“ sa len málokto zamýšľa nad tým, aké je to byť príslušníkom inej sexuálnej orientácie. Skúsme sa teraz nachvíľku vložiť do ich sexuality…, a vôbec, viete, koľko sexuálnych orientácií existuje.

koľko je sexuálnych orientáciíPrírastok k trojici

Homosexualita, heterosexualita a bisexualita, trojica starých známych sexuálnych orientácií, ktoré poznáme už od pradávna. Všetky tri majú jedno spoločné, že predsa len ide o druh sexuálnej príťažlivosti. Poznáte aj štvrtý druh orientácie? Možno ani nie, a predsa sa za predstaviteľov takéto druhu sexuality považuje jedno percento svetovej populácie. O čo ide? O asexualitu. Tá sa od spomínaných troch predchádzajúcich líši práve tým, že ide o absolútnu sexuálnu chladnosť voči akémukoľvek pohlaviu.

Kto sú asexuáli?

Možno je to ťažko predstaviteľné, ale skúsme to – asexuáli necítia žiadnu sexuálnu príťažlivosť. Zaujímavé je to, že u zvierat nič podobné neexistuje a veľmi pravdepodobne kedysi nič také neexistovalo ani u ľudí. Asexualita je podľa mnohých moderných odborníkov na ľudskú sexualitu výdobytkom dnešného až priveľmi presexualizovaného sveta, kultúry a spôsobu života. Jednoducho povedané, výsledkom toho, že sa dennodenné stretávame so sexualizáciou na stránkach a vo vysielaniach médií, ale i v bežnom živote sú milióny ľudí, ktorým sa jednoducho sex vzpriečil a znechutil tak, že vôbec nepociťujú sexuálnu príťažlivosť voči ostatným. Niektorí špecialisti na sexualitu zase tvrdia, že je možné, že asexuáli existovali už aj predtým, ale až teraz tým, že spoločnosť sa stáva liberálnejšou, vychádza o nich na svetlo sveta trošku viac informácií.

Len jedno percento?

Možno sa zdá, že jedno percento nie je veľa, ale keď si to prepočítame podľa svetových meradiel, ide až o neuveriteľných sedemdesiat miliónov ľudí! Navyše počet asexuálov neustále rastie, pričom, pokiaľ ide o ostatné sexuálne orientácie, tam percentá približne zostávajú vyrovnané už desaťročia. Z tohto dôvodu viacerí odborníci navrhli, aby bola asexualita oficiálne považovaná za štvrtú sexuálnu orientáciu.

Ako ich rozoznáme?

Jedným z týchto odborníkom je aj profesor Anthony Bogaer z Kanadskej Brock University, ktorý verí, že asexuáli sú často prehliadanou a podhodnocovanou skupinou a môžu sa cítiť byť vyradení z našej priveľmi sexuálnej kultúry. Navyše – zistiť o človeku, že je asexuál je veľmi náročné. Kým to sám neprizná, asi by sme na to ani neprišli. Veď to, že ho niekto sexuálne nepriťahuje, ešte nič neznamená a ani to, že ho nevidíme po uliciach držať sa s niekým za ruky. Profesor Bogaer (autor knihy o asexualite, ktorá čoskoro vyjde) podľa denníka Daily Mail definuje asexualitu ako úplný nedostatok sexuálnej príťažlivosti. Asexuálovia teda nemajú túžbu alebo potrebu ani masturbovať. Sú to ľudia, ktorý o sebe tvrdia (ak sú skutočne úprimní): „Nikdy som sa necítil sexuálne priťahovaný absolútne k nikomu.“ Poznáte takých aj vy?

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach