Výčitky po nevere?

Muži sa vraj cítia ešte horšie ako my!

Citová nevera ženy bolí viac ako fyzická, u mužov to je naopak!

Stalo sa vám, že ste boli partnerovi neverná? Ako ste sa cítili? Asi nie veľmi príjemne. Niektoré ženy sa s prežitou neverou vyrovnajú v podstate veľmi rýchlo, najmä ak išlo o fyzickú jednorazovku. Samozrejme, výčitky svedomia nás neraz sprevádzajú dlhé roky. Hovorí sa, že muži sú viac neverní ako ženy a tiež, že sú menej citliví, respektíve menej prejavujú svoje pocity. Myslíte si, že keď spáchajú neveru nebolí ich to? To by bol omyl! Dôležité však je, čo považujeme za neveru…

po nevere

Sex na večierku

Spýtali sme sa našich čitateliek, ktoré boli svojmu partnerovi neverné, ako túto situáciu prežívali. „Stalo sa to na oslave mojej kamarátky. Padli sme si do oka, a keďže sme čo to popili a nálada bola bujará, vykašľala som sa na myšlienky na svojho dlhodobého partnera, ktorý sedel doma a uvoľnila som sa. Skončili sme v jednej izbe na koberci. Úžasné vášnivé milovanie, ktoré však bolo prvým aj posledným. Výčitky? Áno mala som, ale nemôžem povedať, že by som sa kvôli nim nejako špeciálne zožierala. Viem, že to bola jednorazovka a s príchodom z večierka som sa zase stala vernou svojmu partnerovi. Možno je to kruté, ale brala som to len ako hru. I keď, keby som to mala zobrať z jeho strany, nebolo by mi asi všetko jedno,“ spomína na svoj jediný zážitok s neverou 22-ročná Soňa.

Ako bolí citová nevera?

Erika, ktorá v týchto dňoch oslávi svoje dvadsiate ôsme narodeniny, má trošku iný zážitok: „Cítila som sa od partnera odstrčená, trávil veľa času v práci a ja som bola takmer vždy sama, a tak mi chýbal cit a blízky človek. Spoznala som jedného muža v strednom veku, ktorý bol ku mne veľmi milý, pomáhal mi zvládať situáciu a bol mi k dispozícii vždy, keď som sa zle cítila. Stalo sa – zaľúbili sme sa do seba. Svojmu manželovi som to neprezradila, ale isto videl, že sa trošku zmenilo moje správanie, aj keď to nepripisoval niečomu podobnému. V každom prípade, necítila som sa pri ňom dobre, cítila som veľkú vinu a utešovala som sa len tým, že on sa mi i tak nevenoval, tak prečo nie…Zvláštne je, že som z toho mala horšie pocity, i keď sme spolu nespali… Neviem ako budem pokračovať ďalej, ale je mi jasné, že takto to veľmi nepôjde. Najhoršie je, že som finančne závislá od manžela.“

Muži najviac trpia po sexe s inou, my po citovej nevere

Neverníci sa skutočne môžu cítiť rôzne, podľa ich povahy, okolností a podľa toho, čo za samotnú neveru považujú. I keď sa toto slovo častejšie používa v zmysle fyzického podvádzania, povedzme si úprimne – psychická nevera môže byť niekedy horšia. Muži však podľa najnovších zistení trpia po fyzickej nevere viac pocitom viny ako ženy a cítia sa omnoho horšie. My zase máme horšie pocity z emocionálnej nevery, a to aj v prípade, že sa s novým partnerom ani nevyspíme. Zaujímavé je, že muži sa častejšie dopúšťajú fyzickej nevery. Kanadskí vedci zistili, že ženy sú – na rozdiel od mužov – väčšinou neverné až vtedy, keď svojho stabilného partnera už nemilujú. To je presne príčinou toho, prečo po nevernom sexe necítime výčitky, či pocity viny. Podstatne horšie sa však cítime, keď sa zamilujeme do niekoho iného popri hlavnom vzťahu, hoci s ním nemáme sex.

Bez lásky, či bez sexu?

„Ženy sa cítia horšie, keď sa do niekoho zamilujú ako keď majú s inou osobou sex. Muži sa cítia, naopak, horšie keď majú sex bez lásky, a nie, keď niekoho milujú bez sexu. Ženy tiež častejšie odchádzajú zo vzťahu, keď vyjde najavo nevera,“ dopĺňa k týmto rozdielom medzi mužmi a ženami profesorka Maryanne Fisherová zo St. Mary´s University v kanadskom Halifaxe podľa agentúry Famous. A čo vy? Aké máte skúsenosti s neverou?

Save

Save

Save