Závislosť na pohlavnom styku existuje!

Nedokážete mysliť na nič iné?

Patríte k ženám, ktoré majú rady sex? Neviete bez neho vydržať ani pár dní? Pozor, aby ste neboli závislé! Závislosť na sexe totiž skutočne existuje, a to aj napriek tomu, že ešte nedávno ju mnohí sexuológovia zapierali. Dnes však podľa väčšiny odborníkov sexuálna závislosť v skutočnosti existuje a môže nám poriadne zatočiť so životom. Podobne, ako drogová, či alkoholová závislosť. V prvom rade však treba rozlišovať medzi zvýšeným libidom, ktoré je prirodzené u niektorých ľudí a v istých situáciách, či životných obdobiach a chorobnou túžbou po sexe. Závislosť je totiž doslova posadnutosťou a v prípade, že ňou trpíte na nič iné takmer nemôžete myslieť.

Závislosť na pohlavnom styku

Trik alebo skutočnosť?

Spomínate si na priznanie Michaela Douglasa, ktorý sa už pred dvadsiatimi rokmi k závislosti na sexe priznal? Vtedy si všetci, a to nielen laici, mysleli, že ide o spôsob, akým chce herec na seba upútať pozornosť médií. Avšak postoje mnohých sa zmenili, keď Douglas absolvoval odvykaciu liečbu. A nebol sám, neskôr sa k chorobnej závislosti na sexe priznali aj ďalší muži – herec David Duchovny a pred pár týždňami aj známy golfista Tiger Woods. Či je to skutočnosť alebo len zámieka ťažko povedať. Zlé jazyky totiž tvrdia, že Woods sa takto len snaží zakrývať svoje odhalené nevery.

Nutkavé predstavy ničia život

Vráťme sa však k skutočnej chorobnej závislosti. Netýka sa len mužov, akoby sa to mohlo zdať, ale postihuje aj ženy. Závislý na sexe vyžaduje a vyhľadáva sex niekoľkokrát denne, pričom neustále naň aspoň myslí – keď ho práve nerealizuje. Nedokáže sa sústrediť na nič iné, len na svoje sexuálne uspokojenie. Nutkavé erotické predstavy položia na lopatky ich iný život, prácu, koníčky, rodinu, spoločnosť. V prípade, že nemôžu mať klasický sex, masturbujú – a to takmer všade.

Kedy ide o závislosť?

V prípade, že veľmi často vaše myšlienky smerujú k sexu, nemusíte byť ešte závislá. O závislosti sa dá podľa odborníkov hovoriť až vtedy, keď vám tieto myšlienky začnú negatívne zasahovať do života. Napríklad – prestane sa vám dariť v práci, pretože sa na ňu nemôžete sústrediť, nezaujímajú vás koníčky, ktoré ste doposiaľ mali radi, eliminujete spoločenský život s kamarátkami a podobne. Podobne, ako pri iných závislostiach, i pri tejto – postihnutý človek túži po stále väčších a častejších dávkach až sa prestane ovládať úplne.

Závislý a verný

Mýlili by ste sa, keby ste si mysleli, že závislý na sexe musí mať veľa partneriek a neustále ich striedať. Môže byť úplne verný jednej a popri tom masturbovať. Nebezpečné pre vznik závislosti je aj množstvo endorfínov, ktoré produkuje ľudský mozog. Sú to látky, ktoré v nás navodzujú príjemný pocit, sprevádzajúci libido. Pri vysokej produkcii endorfínov môže dôjsť až k závislosti. Ukázalo sa však, že závislosť na sexe môže byť vyvolaná aj nejakými psychickými problémami z detstva, z nadmerného stresu alebo z nejakej šokovej udalosti. V každom prípade to vychádza z našej psychiky, takže ak v nej máte niečo nevysporiadané, radšej si to čím skôr vyriešte.

-sz-