Zdravá strava znamená dobrý sex

Na nekvalitný alebo nedostatočný sexuálny život sa otvorene, či len vo vlastnej hlave,  sťažuje čoraz viac ľudí.

Prečo je to tak?

Hlavnou odpoveďou sú stresujúci život a nezdravé stravovacie návyky. O vplyve jedla na sexuálny život sa hovorí už roky a stále sa nachádzajú ďalšie súvislosti. Je známe, že prejedanie sa a niektoré druhy jedál – najmä mastnejšie a kalorické – chuť na sex doslova zabíjajú, kým ľahké jedlá, niektoré druhy zeleniny, korenín a ovocia, či dokonca morské plody môžu pôsobiť ako afrodiziaká a stimulovať náš sexuálny život nielen jednorazovo, ale dlhodobo.

Zdravá strava

Preč s nimi

Ten, kto sa zdravo stravuje spravidla aj lepšie vyzerá, pripadá si krajší, ohybnejší, príťažlivejší – jednoducho viac sexy. Tučné jedlá, ktoré obsahujú nasýtené tuky (nachádzajúce sa napríklad v sladkostiach), spôsobujú problémy s prekrvením, a tým zhoršujú najmä mužov sexuálny výkon. K zdravému stravovaniu samozrejme patrí aj správe načasovanie denných jedál, ktoré má tiež veľký vplyv na náš sexuálny život. Neskorá bohatá večera väčšinou znamená noc bez vášne.

Negatívny efekt majú aj veľmi slané potraviny, a to z toho dôvodu, že zvyšujú krvný tlak. Potraviny, ktoré obsahujú cukor a biely chlieb, či zemiaky zdvíhajú jeho hladinu v krvi a robia z nás skôr nemotorných a ospalých ako posteľných tigrov. Okrem jedál i niektoré nápoje môžu ohroziť náš milostný život.

Ak pijete veľa kávy alebo čaju v priebehu dňa, aby ste sa povzbudili na pracovný výkon, neraz sa naruší prirodzený spánkový režim, a to sa odrazí na druhý deň. Určite sa vám už stalo, že na druhý deň po dni, keď ste sa „dopovali“ kofeínom, ste sa cítili „vyžmýkaní ako handra“. Samozrejme, alkohol tiež vo väčšom množstve pôsobí utlmujúco.

Čo jesť?

Kvalitu sexuálneho život podporia jedlá, ktoré sa zahŕňajú do rebríčka zdravej výživy. Sú to najmä celozrnné potraviny, cestoviny, potraviny s vysokým obsahom železa – pomáhajú predísť únave (prípadne ju obmedziť), chudé mäso, vajíčka, zelenina. Prirodzene, strava môže ovplyvniť a ovplyvňuje aj našu náladu. K potravinám, ktoré prispievajú k pozitívnemu stavu duše, patria jogurty, niektoré druhy syrov (cottage cheese), ale aj ryby. Pre mužov je dôležitý prísun potravín, ktoré obsahujú zinok. Ten totiž ovplyvňuje potenciu. Nachádza sa v mäse a aj v ustriciach.   

Lepšie ako Viagra?

Potvrdením súvislosti medzi zdravou stravou a kvalitným sexuálnym životom je aj nový prostriedok, ktorý zároveň podporuje chudnutie a momentálne je vo fáze testovania.  Ide o hormón, ktorý posilňuje reprodukčný systém a navodzuje zároveň rozmarnú náladu. Tento liek je vraj účinnejší ako známa modrá tabletka a jeho ďalším efektom je to, že spôsobuje zníženie chute do jedla až takmer o tretinu. Dôležitým rozdielom medzi Viagrou a touto testovanou novinkou je, že v prvom prípade je vyvolaná len erekcia, pokiaľ v druhom skutočná chuť na sex.

-sz-