Žiarli na bývalého? Nedajte mu príležitosť!

Zostali ste s bývalým kamoši? Pozor, aby to ten nový pochopil správne!

S bývalým ste sa rozišli v dobrom a zostali ste naozaj, a nielen zo žartu kamarátmi. Obaja ste pochopili, že vaša spoločná budúcnosť nie je to, čo od vzťahu očakávate, že vám to jednoducho nebude nikdy klapať. Načo sa trápiť, rozchod je tým najlepším riešením. Medzi časom ste si našli nového priateľa, lenže problém – on na vášho bývalého žiarli. Ako z toho von?

Žiarli na bývalého

Máte podobnú skúsenosť aj vy?

Takmer každý muž, ktorí partnerku ľúbi alebo miluje žiarli na to, keď sa stretáva vo voľnom čase s inými mužmi, nieto ešte s bývalými. Samozrejme, prehnaná žiarlivosť z jeho alebo aj z našej strany, je začiatkom konca. K tomu, aby súčasný partner nežiarlil na bývalých, či na našich kamarátov, s ktorými sa občas stretneme mu môžeme pomôcť. Stačí, keď ho uistíme, že to čo bolo už nie je a naozaj sa nestretávate s danými mužmi preto, aby ste vytvorili s nimi bližší vzťah. Ak však budeme mlčať, môžeme situáciu ešte viac zamotať.

Budovanie dôvery – krehké a náročné

Nezabúdajme tiež nato, že nový partner, a špeciálne, ak mal už nejaké negatívne skúsenosti, je zvyčajne veľmi opatrný – nielen v prejavovaní citov, ale aj v tom, čo si k vám môže dovoliť cítiť. Najprv si nás musí oťukať, až potom voči nám nadobudne dôveru (budovanie dôvery je veľmi zložitý a krehký proces, ktorý môže ohroziť aj maličkosť a môže trvať dlhé mesiace až roky). Nakoniec, aj my potrebujeme čas na to, aby sme mu dôverovali a určite ani nám by nepadlo vhod, keby v tomto čase chodil na kávičku s bývalou a zvádzal s ňou siahodlhé debaty.

Do kamarátstiev si nezasahujme

Je však logický aj opačný postoj – ženy, ktoré milujú svojho nového partnera, sa zároveň nechcú prestať baviť s bývalého, či bývalými. Ak to od nás začne nový partner vyžadovať a snaží sa nám obmedziť okruh našich priateľov, vnímame to veľmi negatívne. Vidíme to, ako by mal náš partner túžbu ovládať nás, čo rozhodne nie je pre vzťah najlepším východiskom. Kamarátstvo je veľmi cenná záležitosť v dnešnom svete, a ak to nevie náš partner pochopiť a chce si nás nechať len pre seba, môže čakať blízky koniec.

Kamarátstvo má hranice

Otázne je, či mu nedávame podnety na to, aby skutočne mal prečo žiarliť. Napríklad, ak odmietneme víkend strávený s ním kvôli tomu, že máme stretnutie s bývalým, to asi nevrhá dobré svetlo. Podobne, ak trávime s bývalými viac času ako s ním. Ako by si takto mohlo vybudovať dôveru? Navyše na začiatku vzťahu nás ešte prakticky nepozná a nevie, či si z neho nechceme spraviť iba zábavku na voľný čas a neudržiavame si bývalého blízko pri sebe. Nečudo, veď niektorí ľudia stále sexujú s bývalými, i keď sa už dávno rozišli. Možno medzi nimi nie je už cit, ale určite by sa náš nový partner nepotešil, keby sa dozvedel, že predsa len ešte máme s bývalým niečo spoločné, niečo, čo veľmi do kamarátstva nepatrí.

Pravidlá hneď na úvod

Niektorí ľudia nepotrebujú mať okolo seba široký okruh priateľov, iní áno. Ak patríme k tým druhým, jednoducho to svojmu partnerovi vysvetlime. Ak nie je sebec a „otrokár“, určite to pochopí a ak chce mať s vami úspešný vzťah, mal by to aj tolerovať. Najlepšie je vopred a vzájomne si dohodnúť pravidlá – neobmedzovať záľuby a kamarátstva toho druhého. Potom má náš vzťah podstatne väčšiu šancu na úspech.

-sz-