Chcete si nechať svoje priezvisko ?

Na toto sa musíte pripraviť, ak si sobášom nezmeníte priezvisko

Pri sobáši máme tri alternatívy, ktoré sa týkajú zmeny nášho mena. V prvom rade je to najčastejšia záležitosť – a síce, že prijmeme priezvisko svojho manžela. Druhá menej častá alternatíva je, že si zvolíme zdvojené meno, meno, ktoré obsahuje jeho priezvisko i naše a píše sa so spojovníkom. Treťou alternatívou je, že si necháme vlastné priezvisko. Táto alternatíva síce nie je u nás veľmi častá, ale nájdu sa ženy, ktoré jednoducho so zmenou priezviska nesúhlasia. Chcete si nechať vlastné meno aj vy? Potom sa pripravte na mnohé nepríjemné otázky okolia, ktoré vás budú sprevádzať po celý život. Tu sú niektoré z nich:nechať svoje priezvisko

 

1. Vy to zrejme nemyslíte vážne s vašim manželom, však?

Otázka, ktorá poriadne zdvihne adrenalín, ale, žiaľ, budeme sa s ňou stretávať veľmi často. Neraz bude okorenená dodatkom, že určite sme si svoje meno nechali preto, lebo sa plánujeme rozviesť. Mnohé sa na to však pozeráme z nadhľadom a považujeme zmenu mena za prežitok – veď ani partner si nemusí meniť meno. Niektoré to dokonca považujú za stratu identity – veď celý život mali jedno priezvisko a zrazu oň prídu?!

2. Zrejme nebudete mať deti

Aj toto je nezriedkavý komentár na margo toho, že sme si nechali svoje priezvisko. Veď, keby sme mali deti, aké by mali oni priezvisko? Bol by v tom predsa hokej… Avšak, prečo by to, že sme si nechali svoje meno malo znamenať bezdetnosť?!

3. A čo na to povedali jeho rodičia?

Ten, kto sa nás spýta takúto otázku jednoznačne považuje naše rozhodnutie za veľký protispoločenský prešľap. I keď manželstvom sa spájajú dve rodiny, máme plné právo na slobodné rozhodnutie. Navyše, prečo by mali byť jeho rodičia z toho v šoku?

4. Asi ho nemiluješ dostatočne, keď si si nezmenila meno podľa neho

Musíme sa pripraviť na to, že okolie bude podľa tohto nášho rozhodnutia súdiť aj naše city. Mnohí ich len kvôli tomu, že sme si nevzali jeho priezvisko budú považovať za nedostatočné a náš vzťah za odsúdeniahodný.

5. Si proste taký typ ženy…

Škatuľkovanie nie je nikdy pozitívnou záležitosťou a tým, že si nedáme priezvisko manžela sa staneme jednou z takých žien, alebo taký typ ženy… Nič príjemné, ale keď nás niekto takto posudzuje, je škoda mu aj niečo vysvetľovať…

6. Uprednostňuješ kariéru pred rodinným životom

Je to úplne jasné, veď prečo inak by sme si nezmenili priezvisko. Podľa názoru mnohých je to kvôli tomu, lebo pod našim menom sme dosiahli isté úspechy, skúsenosti a keď si ho zmeníme je to ako keby sme stratili všetku minulosť. Veď by sme mohli stratiť klientov, dobré meno a podobne… Možno v niektorých prípadoch na tom niečo bude, ale rozhodne neškatuľkujme.

7. A ako ľudia budú vedieť, že si sa vydala?

Skutočne je to až také dôležité, aby celé naše okolie vedelo, že sme sa zosobášili s partnerom? Áno, je zvykom, že na základe zmeny mena všetci hneď vedia, že ste zmenili svoj životný status. Prečo by však ženy mali na prvý dojem dávať najavo svoj rodinný stav? U mužov to nikto hneď nevie. Iste, niektoré ženy po tom prahnú a do celého sveta by najradšej vyhlásili, že sa vydali, ale všetky také predsa nie sme…

[ninja_form id=5]

Save