Máte depresie? Vydajte sa!

Úzkosti a občasné dni „blbec“, keď sa cítime depresívne, sa nevyhnú asi nikomu. Overeným spôsobom ako si zlepšiť náladu, je konzumácia čokolády. Ale pozor, aby ste sa jej neprejedli, B vitamíny a magnézium v rôznych formách, či vhodná spoločnosť a najnovšie aj manželstvo.

depresie

Liečivý vzťah

Podľa najnovšej americkej štúdie vraj pevný zväzok dvoch ľudí omnoho viac prospieva ľuďom, ktorí trpia depresiami a úzkosťami, ako tým, ktorí žiadne podobné problémy nepociťujú, a sú voči nim odolní. Hypotéza, že depresívni ľudia majú horšie manželské kvality sa nepotvrdila. Podstatou je pocit spolupatričnosti a istoty, že nie sú na všetko sami. Prínosom v zmene k celkovému pozitívnemu naladeniu sú podľa vedcov aj manželstvá, ktoré nie sú úplne perfektné, ale plnia základné predpoklady.

Ešte výraznejší pozitívny vplyv na psychiku depresívnejšie „ladených“ má vstup do ďalšieho manželstva po rozvode. I keď odborníci pripúšťajú že slabšie psychicky odolní ľudia sa v manželstve častejšie hádajú, ich celkový prístup k životu a problémom sa výrazne zlepší. Samozrejme, sú i opačné prípady, ale tých je menej. Akonáhle váš partner vo vás zlé stavy skôr vyvoláva ako ich lieči, určite to nie je ten vhodný na sobáš. I preto psychológovia odporúčajú vyskúšať si spoločný život vopred a dlhšiu dobu.

depresie

Manželstvo ako záväzok

Napriek tomu, že dnes mnoho ľudí žije vo voľnom partnerskom zväzku, i keď v spoločnej domácnosti, manželstvo má stále svoje čaro. Podľa austrálskych odborníkov (a nielen tých) je spoločný život bez manželstva omnoho krehší, pretože je oficiálne nezáväzný. Manželstvo považujeme už za istý silný záväzok, a práve preto sa zosobášené páry rozvádzajú menej často v porovnaní s častými rozchodmi “voľnozväzkárov”.

Zo štatistík

V sedemdesiatych rokoch až 63% párov, ktoré najskôr vyskúšali spoločný život bez manželstva, skončilo v pevnom zväzku. O dvadsať rokov neskôr už len 43%. Z „voľnozväzkárov“, ktorý nevstúpili do manželstva vydržalo spolu od 90-tych rokov po začiatok nového tisícročia len 9%. Všeobecný trend je, že páry, ktoré spolu žijú bez záväzku sa po niekoľkých rokoch rozídu.