5 momentov, ktorými často končia kamarátstva a vzťahy

Prečo najčastejšie končia dobré priateľstvá?

Je prekvapivé, že aj tie najpevnejšie priateľstvá neraz končia, a často nie práve najkrajšie. Kamarátka alebo priateľ, s ktorým sme mali pevnú väzbu, sa z ničoho nič premení a dostaneme ranu pod pás. Veru, stáva sa to a aj intrigy a ohovárania majú často prsty v zničených dobrých vzťahoch.

kamarátstva a vzťahy

Mať skvelý vzťah s inou sobou, je ako mať vlastné dvojča, na ktoré sa môžete vždy spoľahnúť a ktoré vám v každej situácii poradí. Máte spoločné tajomstvá, zábavy a možno i neresti. Ak si svoje priateľstvo vážite, dobré je však myslieť dopredu a neurobiť niektorú z nasledujúcich chýb. Prečo? Pretože to sú práve časté dôvody kamarátskych rozchodov:

1.Kritizovanie nedostatkov

Nik nemá rád, ak niekto otvorene alebo poza jeho chrbát kritizuje jeho nedostatky. Žiaľ, neraz sa to deje aj medzi najlepšími kamarátmi. Ak to presiahne istú hranicu, jednoducho sa s tým nedá už ďalej žiť a nemôžeme sa čudovať, že kamarátstvo, či vzťah končí. Kto by chcel počúvať každý deň kritiku na svoju osobu? To by musel byť masochista!

2.Klamstvá

Mnohokrát sa jeden kamarát na druhého obracia s prosbou o pochopenie, o pomoc pri riešení jeho problému. Keď mu na to v snahe neublížiť alebo v ľahostajnosti klameme, rozhodne to nie je dobré riešenie. Priateľ nám verí, verí, že mu pomôžeme najlepšie, pretože ho zo všetkých ľudí najlepšie poznáme. Tým, že ho oklameme, mu vlastne ublížime. Nečudo, že keď na to príde, nebude chcieť veľmi pokračovať v takomto kamarátstve – veď úprimnosť a dôvera je základom každého dobre fungujúceho vzťahu.

3.Využívanie

Určite poznáte i z vlastnej skúsenosti „kamarátov“, ktorí sa objavia len vtedy, ak niečo od nás potrebujú. Roky sú ticho, ak máme my problém – neexistujú, ale ak sa im niečo zlé stane, veľmi rýchlo si na nás spomenú a hľadajú pomoc. Využívačné upírske kamarátstvo je veľmi zlé, a preto radšej takéto neudržiavať. 

4. „Ukradnutie“ partnera

Na toto neexistuje žiadne ospravedlnenie, ale napriek tomu je veľa žien, ktoré sú schopné svojim kamarátkam prebrať ich priateľa či milenca, zvádzať ho, a to dokonca neraz aj pre ich zrakom. Muži sú v tomto smere troška ohľaduplnejší – menej z nich si dovolí siahnuť na priateľku kamaráta, maximálne tak vo sne. Ak máme svoju kamarátku skutočne rady, nebudeme jej predsa kaziť šťastie a zvádzať frajera.

5. Už nie je čas

Nejedno priateľstvo sa končí kvôli nedostatku času – napríklad, keď si jedna z dvojice kamarátok nájde priateľa, s ktorým trávi množstvo času alebo inú zábavnejšiu kamarátku, nový koníček, či prácu, v ktorej trávi i voľný čas. Samozrejme, proti tomu sa nedá bojovať, je len otázka času, kedy dotyčná príde na to, že niekde spravila chybu. A možno je za tým niečo úplne iné – dobré kamarátky si na seba predsa vždy nájdu čas, i keby to malo byť len párkrát do mesiaca. Ani porodenie dieťaťa nie je dôvodom na koniec kamarátstva, ale často sa to tak deje.

-sz-