Aj váš vzťah takto (ne)funguje?

Najdôležitejšie známky nefunkčného vzťahu – rýchlo z neho preč!

Nepriznáme si to ľahko a možno to dlho ani nevidíme. Postupne sa nám však začnú otvárať oči, ešte častejšie nám ich otvorí niekto iný – kamarátka, známa, rodina – a my zistíme, že ten vzťah, v ktorom koexistujeme je vlastne o ničom. Že nám skôr vadí akoby nás niekam posúval, že nás skôr brzdí a zbytočne umára. Kedy je najvyšší čas pohnúť s tým a jednoducho sa rozísť?

vzťahRozchod určite nie je jednoduchou záležitosťou, a už vôbec nie, keď máte deti. Avšak, ak je u vás neustále napätá nepríjemná atmosféra, keď je domov miestom, kde nie ste šťastná ani vy ani on, nebudú tu šťastné ani vaše deti. Naopak, máte pripravenú celkom dobrú základňu problémov. V každom prípade si musíme uvedomiť, že žiť v zlom vzťahu je rovnocenné a možno ešte aj horšie ako rakovina. Navyše, nie je tajomstvom, že z nahromadených negatívnych energií život ohrozujúce ochorenia skutočne vznikajú.

Malo to tak byť navždy

„Keď som sa vydávala, mala som 23 rokov a brala som to tak, že je to skutočne navždy. Že sľuby, ktoré si dávame sú naveky a nikdy ich nemôžeme porušiť. Možno i to bol dôvod, prečo som sa nevedela odhodlať k rozvodu ani vtedy, keď bol náš vzťah už úplne mŕtvy, nefunkčný a navyše pre oboch veľmi zaťažujúci, nehovoriac o tom, že zle vplýval aj na naše deti,“ spomína na nešťastné roky Lenka. Ani ona nevedela ako vlastne má manželstvo fungovať, ako to vyzerá v iných šťastnejších rodinách, pretože vyrastala iba s matkou.

Žiadna komunikácia, žiaden vzťah

S manželom sa však vôbec nerozprávali, každý žil vo vlastnom svete. Už roky spolu ani nevečerali a pred pár mesiacmi začali osobitne aj spávať. Napriek tomu ani jeden nedal návrh, že by sa mohli rozviesť alebo aspoň rozísť – skúsiť žiť na vlastnú päsť. Spravila to až Lenka, ktorej otvorila oči kamarátka, zhodou okolností vzťahová psychologička. Jedno rána vstala s odhodlaním, že pretne bludný kruh. A tak aj urobila. Dnes žije sama a teší sa z novonadobudnutej voľnosti, rovnako ako aj jej manžel. Ľutuje len jedno, že to neurobila podstatne skôr.

Radšej trávime čas s telefónom ako s ním

Okrem viaznucej komunikácie je významným signálom, že so vzťahom to ide z kopca čas, ktorý trávime spolu s partnerom. Ak je ho čoraz menej, ak čoraz viac času trávime so svojimi telefónmi, počítačmi, tabletmi, spoločné výlety sa stali minulosťou, je načase niečo robiť. Keď sa pred spaním lúčime so všetkými kamarátmi na sociálnych sieťach po družnej debate a partnera, ktorý je kúsok od nás ignorujeme, je skutočne najvyšší čas pouvažovať o rozchode. Ak zistíme, že s tým mužom, ktorý s nami obýva spoločnú domácnosť si vlastne nemáme čo povedať, poriadne to zabolí, ale nemali by sme to nechať tak.

Vaše priority nie sú jeho a naopak

Kedysi to bolo tak, že ste mali spoločné priority. Spoločne ste riešili problémy, spoločne sa bavili, spoločne diskutovali, šli spať… Dnes každý chce niečo iné. Už nejdete spolu za rodinou, a ak áno zvyčajne to končí hádkami. Už nechcete večer spolu pozerať film, už nepotrebujete ísť s ním do kina, lepšie je na drink sa kamarátkou.  Samozrejme, aj my robíme chyby, ale ak sa už vzťah napraviť nedá nedusme sa v ňom zbytočne a neničme život aj ostatným.

-sz-