Ako byť šťastnejší?

Aj vás to už chvíľami prestáva úplne baviť? Každý okolo sa sťažuje, frfle, nadáva. Nič nie je v poriadku, vždy sa vynorí nejaký problém, ktorý nám dá zabrať. A keď aj nie, aj my sa zapojíme do tejto hry nespokojných a nešťastných, možno len zo súdržnosti a kolegiality voči iným. Veď ako by to vyzeralo, keby sme boli šťastí? Bolo by to podozrivé, prekvapivé a narobili by sme si zbytočne nepriateľov!

Ako byť šťastnejší

Nie je to také zložité

Pritom byť šťastnými, respektíve aspoň šťastnejšími nie je až taký problém. Existuje zopár úplne jednoduchých spôsobov, ktoré nám pomôžu cítiť sa lepšie, byť spokojnejší a šťastnejší. A to vôbec nemusíme ani naoko pôsobiť nespokojne. Radšej ukážme svetu to, ako sa naozaj cítime. Šťastie je totiž nákazlivé a dobrá nálada nikomu neuškodí. 

Keď nám niekto pokazí náladu máme sa čím brániť:

1. Usmievajme sa

Zdá sa nám, že nemáme dôvod na úsmev? Napriek tomu sa skúsme usmiať. Keď sa usmejeme svaly na našej tvári vyšlú signály do mozgu, ktoré nám pomáhajú vytvoriť lepšiu náladu. Pozor, ak sa mračíme, tak sa bude naša nálada len zhoršovať.  Najlepšie je usmiať sa na niekoho, nie jen tak naslepo. Potom nadviažeme okamžité spojenie, ktoré je kľúčom k príjemným pocitom.

2. Naplánujme si zábavu

Každý potrebuje niečo, na čo sa môže tešiť. Potrebujeme snívať o super výlete, príjemnom večere, koncerte, či inom zážitku, po ktorom bažíme. Potrebujeme mať v diári hmatateľný bod, aby sme videli, že sa naše príjemné chvíle blížia. Nemusí to byť nič veľké, stačí len maličkosť – hoci aj prechádzka po meste alebo návšteva kamarátky.

3. Vyjadrime vďačnosť

So šťastím súvisí aj pocit vďačnosti. Ľudia, ktorí ju nevedia vyjadriť alebo necítia, sú automaticky menej šťastní ako tí, ktorí vedia poďakovať alebo inak prejaviť vďačnosť. Keď sa chceme cítiť lepšie, stačí keď listy vďačnosti určitej osobe len napíšeme, nemusíme ich ani posielať. Tak, aby naše vyznania boli úprimné a necítili by sme sa pod tlakom písať ich.

4. Urobme láskavosť

Kedy sme naposledy nezištne pomohli niekomu inému? Stačí úplne drobná láskavosť. Napríklad uvoľniť sedadlo staršej osobe v MHD alebo pustiť niekoho pred vás v rade pred pokladňou. Alebo sa zamyslime nad tým, čo by sme mohli spraviť pre to, aby bola naša rodina, či kamarátka alebo priateľ šťastnejším. Niekedy stačí malá pozornosť, aby vedeli, že na nich myslíme, inokedy aspoň malá pomoc pri riešení ich problémov.

5. Poďme na prechádzku

Najhoršie čo môžeme urobiť, keď sa cítime zle je zostať sedieť doma zatvorení medzi štyrmi stenami. Omnoho lepšia je prechádzka alebo iný druh pohybu – hoci aj návšteva posilňovne. Pri chôdzi alebo cvičení sa nám vyplavujú chemikálie, ktoré spôsobujú pocit šťastia. Stačí dvadsať minút chôdze a hneď sa budeme cítiť šťastnejší.

6.Dajme si niečo zdravé

Nezdravé jedlo zvyšuje pocit nespokojnosti a rozhodne sa po ňom nebudeme cítiť šťastní. Naopak, zdravé jedlo –občerstvenie s vyváženým množstvom  bielkovín, sacharidov a tukov vyvažuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje náladu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach