Ako prežiť, keď zistíme, že partner podvádza?

Počiatočný šok po zistení, že nás partner podvádza s inou ženou nikdy nie je nič príjemné. Máme pocit, že náš svet sa úplne rozpadá, nevieme, čo ďalej robiť, strácame silu na všetko. Zmieriť sa s faktom, že náš muž nám je neverný nie je jednoduché a mnohým ženám sa to nedarí počas dlhých rokov.

partner podvádza

Najhorší deň života?

Napriek tomu, že sme si mysleli, že sa nám to nestane, ľutovali sme ženy okolo, ktoré mali podobnú skúsenosť. Ale stalo sa to. Nakoniec, nie je to nič zriedkavé a nie je to osud, ktorý postretol len vás. Až v tretine prípadov sa v manželstve vyskytuje nevera jedného alebo dokonca oboch parterov. Samozrejme, to nič nemení na fakt, že deň, ktorý sa dozvieme o nevere je úplne zničujúci. Máme plné právo cítiť sa smutní, porazení, zradení.

Neriešte horúcou ihlou

Ešte predtým, ako sa rozhodneme svojho muža vykopnúť z domu alebo zbaliť si kufre a odísť k rodičom, či kamarátke, je dôležité zhlboka sa nadýchnuť a urobiť krok späť. Nenechajme sa uniesť emóciami, pretože prvé kroky, ktoré po nevere urobíme sú mimoriadne dôležité. Takto by mali vyzerať:

Porozprávajte sa s osobou, ktorej dôverujete, ale len s jednou

Rozhodne nie je namieste obtelefonovať všetky kamarátky a vyžalovať sa, čo sa vám stalo. Ak však chceme, aby vaše manželstvo či partnerstvo vytrvalo aj naďalej, rozhodne by sme to nemali riešiť týmto spôsobom. Je jasné, že sa potrebujeme vyrozprávať, ale zvoľme si len jednu osobu, ktorej naplno dôverujeme a ktorá nám bude oporou.

Porozprávajte sa s terapeutom

Navštíviť terapeuta je mnohokrát lepším riešením ako vyžalovať sa kamarátke, ktorá nám nemusí pomôcť, naopak, môže vyklebetiť našu neradostnú situáciu ďalej. Dobrý vzťahový terapeut s nami rozoberie príčiny nevery, všetko, čo k nej mohlo viesť, pomôže nám zistiť, čo spôsobilo rozkol medzi mužom a nami.

Terapeut dokáže ponúknuť veľkú pomoc partnerstvu, ktoré prežilo takýto negatívny zážitok – ak vo vzťahu chcete pokračovať, ale tiež podporiť nás v sólo živote, ak plánujeme rozchod.

Snažme sa obnoviť dôveru

Najdôležitejšie, ak chceme, aby náš vzťah fungoval naďalej, aj po tejto negatívnej skúsenosti je, že obnoviť stratenú dôveru medzi vami a vašim manželom. Tak, ako keby sa to nikdy nestalo. I v tejto oblasti nám môže v mnohom pomôcť párový terapeut. V každom prípade, znamená to veľa práce pre nás, i pre partnera a musíme si byť vedomí, či naozaj do toho chceme ísť. Či dokážeme spolu fungovať aj po nevere.

-sz-