Ako rozvod ovplyvňuje naše zdravie?

Rozvod je niekedy nevyhnutným vyústením vzťahu dvoch ľudí. Je jasné, že ide o nepríjemnú záležitosť, ktorou môže trpieť aj naše fyzické, nielen psychické, zdravie, ale nie v každom veku reagujeme na takúto udalosť rovnako. Nová štúdia odborníkov z Michiganskej štátnej univerzity ukázala, že rozvod v mladšom veku škodí ľudskému zdraviu podstatne viac, ako rozvod v neskoršom veku.

rozvod Pomôže poradenstvo?
Jedna z vedcov – sociológov – Hui Liu – povedala, že výsledky, ktoré zverejnili v odbornom magazíne Social Science and Medicine naznačujú, že starší ľudia majú viac zručností na to, aby zvládli a vyriešili stres z rozvodu. „Potrebujeme viac sociálnej a rodinnej podpory orientovanej pre mladých rozvedených ľudí. Mohla by zahŕňať rozvodové poradenstvo, ktoré pomôže ľuďom zvládnuť stres alebo ponúkne manželskú terapiu a programy prevencie na udržanie manželskej spokojnosti,“ tvrdí odborníčka, podľa stránok ScienceDaily.

Ako na to prišli?
Vedci analyzovali zdravie 1282 účastníkov amerického dlhodobého národného prieskumu s názvom Meníme život, podľa informácií, ktoré udávali o svojom zdraví oni sami. Spozorovali rozdiely v zdravotnom stave medzi tými, ktorí zostali zosobášení počas pätnásťročného obdobia a medzi tými, ktorých manželstvo vyústilo do rozvodu v určitom veku a medzi rôznymi skupinami ľudí a generáciami.

Starší trpia menej
Zistili, že väčší rozdiel v zdravotnom stave je medzi rozvedenými a zosobášenými mladými ľuďmi. Napríklad z ľudí, ktorí sa narodili v roku 1950 a rozviedli sa vo veku 35 až 41 rokov, viac uvádzalo zdravotné problémy ako tí, ktorí sa rozviedli vo veku 44 až 50 rokov. Z generačného hľadiska prišli na prekvapivé zistenie, negatívny vplyv na zdravie bol silnejší v silných generáciách „baby boomu“, ako u staršej generácie.

Rozvod – stres či úľava?
„Očakávala by som, že rozvod prinesie menej stresu mladším generáciám, pretože je častejším u nich,“ tvrdí odborníčka. Podľa nej to môže byť spôsobené tým, že u starších generácií bol silnejší tlak na manželstvo a na to, aby zostali svoji, i keď sa vyskytnú problémy, a tak medzi nimi existuje viac nešťastne ženatých, či vydatých. Mladšie generácie to berú ráznejšie – ak im vzťah prestane vyhovovať, dlho neotáľajú, pretože si nechcú zničiť zvyšok života a riešia vzťah rozvodom. Starší ľudia, keď už sa k rozvodu odhodlajú, cítia po ňom neraz väčšiu úľavu.

Stresujúci prechod
Celkovo sa dá povedať, že štúdia ukázala, že tí, ktorých manželstvo vyústilo do rozvodu, sú ohrození zdravotnými problémami podstatne viac ako tí, ktorí zostali zosobášení. Tí, ktorí však boli počas štúdie dlhší čas rozvedení, nemali väčšie zdravotné problémy, ako zosobášené páry. „Stav ženatý alebo rozvedený sám o sebe neovplyvňuje zdravie, ale stresujúci je prechod z manželstva k rozvodu a ten ovplyvňuje zdravie,“ vysvetľuje Liu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach