Ako vychádzate so svokrou?

Svokier je vraj päť typov

Aká je vaša svokra? Ak niekomu poviete, že výborná, málokto vám uverí. Mýtus o problémoch páru a svokry je veľmi rozšírený, a nečudo. Pozitívny vzťah má so svojou svokrou skutočne málokto. Najčastejšie dochádza k nezhodám medzi ženami, teda nevestou a svokrou.

svokra

Mamičkin miláčik

Aké bývajú najčastejšie dôvody týchto nedorozumení? Často je to prehnaná láska medzi matkou a jej synom. Vtedy partnerka figuruje ako narušiteľka tejto bezbrehej lásky. Problém je vtedy, keď muž navyše svojej matke verí viac ako svojej žene. Mamičkiny miláčikovia sa totiž málokedy dokážu vzoprieť predstavám a plánom svojej matky, a tak sa väčšina problémov len prehlbuje.

Ženy dokážu byť voči sebe kruté

Pokiaľ ide o rodinné sviatky, podľa prieskumu spoločnosti ISI si takmer 88 percent mužov vôbec nepamätá, kedy má ich svokra narodeniny. I keď si ženy tento dátum u svojej svokry pamätajú lepšie, neznamená to, že ich majú radšej ako muži. Skôr naopak. Ženy sa navzájom dokážu doslova terorizovať a často ich vzájomný negatívny vzťah umocňujú postoje manželov alebo synov. A keď je v hre mužská náklonnosť, vedia byť ženy k sebe navzájom skutočne zlé, i keď v podstate by nemal byť na to dôvod. Veď materská láska je niečo úplne iné ako láska k manželovi.

Základné typy

Odborníci vyčíslili päť základných typov svokier. Prvou z nich je „mamička“ – teda žena, ktorá miluje svoje deti nadovšetko a miluje aj to, čo oni majú radi. Druhým typom je „matka pluku“ – svojho manžela i svoje deti s rodinami má na povel. Osamelá vlčica je svokra, ktorá sa úplne obetovala svojim deťom a nikto nemôže byť lepší ako ona. Ďalším typom je pilná včielka, žena, ktorá je natoľko zamestnaná – aj sama sebou – že nemá čas nič kontrolovať. A posledným typom je ideál – svokra, ktorá sa do rodín svojich detí takmer vôbec nemieša.

Zo svokry na psychiatriu?

Zaujímavé je zistenie jednej nedávnej štúdie – vraj existuje nový typ duševnej poruchy nazvaný svokrin syndróm. Postihuje mužov, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s matkou svojej manželky. Problém spočíva v tom, že muži si myslia, že sú hlavou rodiny, ale v skutočnosti sú plne ovládaní svokrou. To vyvoláva duševný rozpor, ktorý vedie k posadnutosti a sexuálnej frustrácii. Pomôže vraj jedine skupinová terapia za účasti manželiek i svokier.

Vplyv na výkonnosť

Wall Street Journal uverejnil ďalšiu štúdiu odborníkov – zisťovali, do akej miery má osobný život riaditeľov firiem vplyv na ich výkonnosť v spoločnosti. Vedci analyzovali dopad úmrtí v rodine riaditeľov na ziskovosť firmy na vzorke 75 000 dánskych spoločností. Zistili, že úmrtie dieťaťa znížilo zisky firmy v dvoch nasledujúcich rokoch o 21,4 percent. K zníženiu ziskovosti došlo i v prípade úmrtia ostatných členov rodiny. Výnimkou však bolo úmrtie svokry. Prekvapivo v týchto prípadoch dochádzalo k zvýšeniu ziskovosti približne o 7 percent.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach