Beriete rozchod ako osobnú prehru?

Prečo niektorí ľudia tak veľmi trpia rozchodmi, kým inú sa otrasú a idú ďalej?

Ako je to možné, že rozchod bolí niekoho viac a niekoho menej? Prečo to je tak, že i dvaja podobne citovo zaangažovaní ľudia sa zotavia z rozpadu vzťahu za iný časový horizont? Niekomu to trvá len pár týždňov a opäť stojí pevne na vlastných, iný sa nepozbiera ani za polroka, či za rok. Čím to je?

rozchod

Osobné zlyhanie

Najťažšie nesú bremeno rozchodu ľudia, ktorí rozchod berú ako osobné zlyhanie, ako niečo, čo odhalilo ich negatívne vlastnosti a za čo do veľkej miery môžu sami. Samozrejme, pri rozchode sú vždy na vine dvaja, a nikdy netreba klásť celé bremeno viny len a len na jednu osobu. V prípade, že berieme rozchod ako dôkaz o tom, že sme zlou osobou, môže nám trvať, kým sa z neho dostaneme aj niekoľko rokov.

Nie sme hodní vzťahu

To však nie je stále všetko. Niektorí sa z rozchodu nezotavia prakticky nikdy a traumu z ukončení predchádzajúcich vzťahov si nesú so sebou ďalej. Keď sa s nami partner rozíde, môže to pre nás znamenať odmietnutie našej osobnosti, môžeme to vnímať ako fakt, že nie sme vzťahu hodní a cítiť sa až menejcenne. Málokto si však uvedomí, že práve takýto prístup môže vyvolať veľké komplikácie v budúcich vzťahoch, či opakované neúspechy. Začneme sa podceňovať, báť opakovania situácie, klesne naše sebavedomie a s ním aj vyhliadky na zdravý vzťah.

Rýchlejšie sa zotavíme, ak sme nestratili vieru v seba

Výskum odborníkov zo Stanfordskej Univerzity skúmal vzťah medzi odmietnutím zo strany partnera a osobným zmyslom seba samého. Tento výskum ukázal, že veľmi dôležitým faktorom, ktorý prispieva k rýchlemu zotaveniu sa po rozchode je  viera v seba samého. Ak stále trpíme pocitom, že sme boli odmietnutí a neveríme si, môže nám to zničiť všetky nasledujúce vzťahy, či pokusy o ne. Najhoršie je, ak sa budeme naďalej umárať v bolesti z odmietnutia a trápiť z toho, čo sme stratili.

[poller_master poll_id=“24″ extra_class=““]

Najväčšia životná trauma

Podľa odborníkov len málo vecí môže v živote vyvolať väčšiu traumu, ako keď nás niekto, kto nás dobre pozná odmietne. Zrazu a rozhodne, že už mu na nás nezáleží, už s nami nechce byť. Je preto úplne logické, že takáto udalosť má veľmi negatívny vplyv na našu vlastnú sebaúctu. Zaujímavé však je, že i keď ženy viac trpia rozchodmi, omnoho rýchlejšie sa zostavíme ako muži. Navyše, zvyčajne sa zotavíme úplne a z rozchodu v konečnom dôsledku vyjdeme emocionálne silnejšie. Komplikovanejšie je to u mužov. Tí sa úplne nezotavia z rozchodu prakticky nikdy. Po odmietnutí častejšie trpia pochybnosťami o sebe samom, špeciálne, ak sa to stane po dlhotrvajúcom vzťahu. Najlepšie sa zotavia muži, ktorí veria vo vlastné schopnosti rásť a rozvíjať sa. I keď sú jednoznačne rozchodom zranení, dokážu sa ľahšie odraziť a predstaviť si svetlejšiu budúcnosť.

V každom prípade – nech už sa rozídeme z akéhokoľvek dôvodu, zoberme si ponaučenie a nežime v minulosti. To, čo skončilo, hoďme za hlavu, inak nás nič dobré čakať nebude, pretože budeme vysielať negatívnu energiu. Otvorme sa svetu, potom sa aj nám otvoria nové možnosti. Aj keď sme vo vzťahu urobili chyby – a možno viac ako náš partner, poučme sa z nich a neplačme nad rozliatym mliekom. Len tak sa dá žiť ďalej.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach