Búrka hormónov: Matka a dcéra sú v tom naraz!

Hotový horor: Dcérou a matkou naraz zmietajú hormóny!

Čoraz viac žien rodí vo veku po tridsiatke, a tak sa s nimi niekedy príroda tak pohrá, že v čase, keď ich dcérkou zmietajú pubertálne hormóny, ony samy majú čo robiť so záchvatmi hnevu a citov, sĺz a „nervákov“. Prečo? Pretože práve v tom období na ne prišiel prechod.

Matka a dcéra

Koniec pohody

„Nikdy som netušila, že budem dcérinu pubertu takto ťažko znášať. Práve v tomto období na mňa došiel prechod a v našej domácnosti to vyzerá skutočne hrozne. Keď má dcéra citlivú náladu, ja väčšinou naopak, som hnevlivá a zádrapčivá a zase, keď je ona taká, veľmi mi to ubližuje, pretože ja som v citlivej nálade, až v precitlivenej. Trpíme obe, a o to viac ešte manžel, ktorý je z nás oboch na nervy, lebo nevie, kedy ho doma čo čaká,“ opisuje ťažkú situáciu 51-ročná Dana.

„Mama mi dáva zabrať“

Jej dcéra Karin tiež tento stav nehodnotí najlepšie: „Mama sa správa niekedy, akoby prechádzala tou najťažšou pubertou ona a nie ja. Chvíľu mi nadáva, prejde do hystérie a o pár minút plače, ako ju nenávidím a prečo som na ňu taká zlá a všetci jej ubližujú. Je to smutné. Ja viem, že nie som svätá, ale myslím, že mám na to nárok – je to normálne. Len ma mrzí, že jej ubližujem, a to aj vtedy, keď nechcem. Ale aj ona mi dáva zabrať. Otec sa už teší, kedy nás to konečne prejde, lebo si nemôže v pokoji pozrieť ani hokej, a to vždy bol u nás pokoj a nikto sa nehádal….“

Už len spomienky?

Takúto životnú situáciu však neprežíva len jedna mamička, ale celý rad tých, ktoré rodili po tridsaťpäťke. Nevyspytateľné zmeny nálad urobia z najlepších priateliek neraz aj nepriateľky na život a na smrť – aspoň kým ich neprestanú ovládať rozkolísané hormóny. Estrogén je veľmi silná chemikália, ktorá vie zmeniť v našom tele mnoho. Kým dcérky sa pripravujú na plodnosť a sexuálny život, mamičky sa rútia z kopca. Dana nepotrebovala žiaden krvný test na to, aby vedela, že je na konci reprodukčného života. Dnes len s radosťou v kútiku duše spomína na krásne chvíle, ktoré strávila na prechádzkach so svojou dcérou, keď ich ešte hormóny nerozdelili. Samozrejme, vo väčšine prípadov sa po hormonálnych búrkach opäť situácia stabilizuje, ale niekedy len ťažko a môže to trvať dlho.

Viete, že?

Priemerný vek začiatku puberty je jedenásť rokov, menopauza sa v priemere začína vo veku 52 rokov. Napriek tomu, že ide o dva úplne rozdielne procesy, pochody, ktoré pri nich prežívame, sú do veľkej miery podobné. Či hladina estrogénu klesá alebo stúpa, prežívame úzkosť, prudké zmeny nálad, podráždenosť. V zlomku sekundy sa premeníme z usmievavého slniečka na sopku chrliacu ohnivú lávu. Na jednej strane by sme si mohli myslieť, že spoločné prežívanie týchto stavov nás môže ešte viac zblížiť, ale väčšinou je to práve naopak. Matka kričí na dcéru a dcéra na matku, v byte trieskajú dvere, padajú vyhrážky…

Máte podobné skúsenosti?

Nenechajte prekypieť hrniec hormonálnych stavov až do extrému. V podobných prípadoch vám môže pomôcť psychológ, ktorý predsa len poradí, ako zvládať podobné stavy a porozpráva sa aj s dieťaťom. Vám zase môže pomôcť zvládať nepríjemné stavy gynekológ.

-sz-