Byť milovaná je jedna vec, ale: Máte pocit bezpečia vo vzťahu?

Na prvý pohľad sa zdá, že keď sa cítime milované, sme aj šťastné a nič láske nemôže zabrániť. Lenže, nie je to také jednoduché. Ešte viac, ako pocit lásky vo vzťahu znamená pocit bezpečia.

pocit bezpečia
https://www.shutterstock.com

Často sme uviaznuté vo vzťahoch, pretože si myslíme, že by sme v nich jednoducho mali byť. Sme priťahované milostným záujmom, vzhľadom či zázemím partnera, priazňou, ktorú nám prejavuje. Napriek tomu nám vo vzťahu môže chýbať to najdôležitejšie, žiaľ aj často prehliadané – pocit bezpečia.

Čo je to bezpečná láska?

Neznamená to len „bezpečie“ vo fyzickom zmysle, ale aj v emocionálnom zmysle. Zamilované sme často zraniteľnejšie, a preto, ak necítime bezpečie vo vzťahu a zotrvávame v ňom naďalej, môže sa nám to ľahko vypomstiť. Bezpečná láska znamená, že pri svojom partnerovi cítime oporu v tomto chaotickom svete. Je miestom, kam sa môžeme utiahnuť so všetkými problémami, obavami i strachmi, ale aj miesto radosti, potešenia a pozitívnej energie.

Priestor bez obáv

Ak chceme vytvoriť pocit bezpečia vo vzťahu, znamená to vytvoriť priestor, v ktorom obaja bez problémov a obáv môžeme ukázať svoju zraniteľnosť a bezpodmienečnú lásku. V ideálnom prípade to tiež znamená, že máme v partnerovi bezpečné útočisko. Dať a prijať bezpečnú lásku neznamená, že ignorujeme svoje vlastné potreby, hranice a perspektívy. Znamená to, že vstúpime do hĺbky vzťahu a bez obáv či hrozieb sa môžeme absolútne otvoriť – vieme, že zo strany partnera môžeme očakávať bezpečný postoj a ochranu.

Mohlo by vás zaujímať

Znaky, že nie ste dobrá partnerka pre trvalý vzťah

Ak hovoríme o toxickom alebo nefunkčnom vzťahu, často spomíname chyby, ktoré robí náš partner. Pozrime sa však do vlastných radov. Aká ste vy partnerka pre neho?… Čítaj ďaľej

Spoločenské normy valcujú vzťahy

Horšie je, že málokto z nás sa skutočne dopracuje k takémuto bezpečnému vzťahu. Mnohí sa cítime zneužívaní, nepochopení, časté výmeny názorov z nervozity a chaosu páchajú ešte väčšie zlo. Negatívna energia nie je pre nikoho prospešná. Žiaľ, stále v našich vzťahoch často vládnu spoločenské normy a očakávania. Tieto nevyslovené „štandardy“ diktujú nielen to, ako sa správame k partnerom, ale aj naše vnímanie seba samých. To je dôvod, prečo bagatelizujeme aj vlastný pocit bezpečia vo vzťahoch.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach