Domáce zvieratko môže narušiť váš milostný život: Viete ako?

Je skvelé mať domáce zvieratko, ktoré sa nás rozveselí, keď sme smutní, s ktorým sa dá maznať – a tým pádom znížime napätie a stres. Lenže, keď ho naučíme spávať v našej posteli, môže narušiť milostný život, dokonca i vzťah. Prečo by malo mať vlastné miesto na spanie mimo našej postele?

Domáce zvieratko
https://www.shutterstock.com

Vzťah so psom alebo mačkou je oveľa jednoduchší ako vzťah s iným človekom. Pezpodmienečne nás milujú a nemusíme sa báť odmietnutia. Aj spánok s domácim miláčikom môže byť príjemný a upokojujúci. Avšak, práve toto môže poškodiť partnerskému vzťahu. Jednoducho – mali by sme sa naučiť spať bez nich a posteľ nechať len pre seba a partnera.

Náhrada za partnerský vzťah?

Nedávny prieskum, ktorý skúmal vplyv spania domácich zvierat v posteliach majiteľov na ich partnerský vzťah a milostný život ukázal, že môže veľmi negatívne ovplyvniť vzťah, dokonca viesť k rozchodu.  Najhoršie situácie nastali vtedy, ak žena mala pred vzťahom veľmi silný vzťah k domácemu zvieratku – prakticky si nahrádzala partnerský vzťah, ktorý jej chýbal láskou mačky. Dovolila mu spávať v posteli, prakticky čokoľvek. Keď si našla partnera a začali spolu žiť, mačka sa stala problémom. Nedovolila novému partnerovi majiteľky spať pri nej, pretože to bolo jej miesto. Ak majiteľ nechce v týchto prípadoch zasiahnuť, veľmi upadá kvalita vzťahu. Podobný problém môže byť aj so psíkmi.

Čo pre vás znamená?

Ak máme domáceho miláčika, v prvom rade je dôležité, aby sme si uvedomili, čo pre nás znamená. Používame ho na uspokojenie svojich emocionálnych potrieb? Máme domáceho maznáčika preto, aby sme neboli sami? Alebo preto, aby sme sa vyhli potrebe ľudskej spoločnosti? A ak si nájdeme partnera – do akej miery dovolíme zvieratku, aby vám bránilo v styku s ním?

Ako ochrániť kvalitu vzťahu?

Pri zdravej rovnováhe sa domáce zvieratko môže stať vašim spoločným miláčikom, ale tak, aby neohrozil váš vzťah. A to docielite iba vtedy, ak nebude mať prístup do vašej spoločnej postele. Znie to síce tvrdo, ale medziľudské vzťahy sú komplikovanejšie a zraniteľnejšie. Riskovať sa neoplatí. Navyše: zvieratku môžete preukázať lásku aj iným spôsobom, počas dňa.