Dôvera je srdcom každého vzťahu

Máte dôveru? Nestraťte ju!

Dá sa povedať, že vzťah začína byť vtedy vážnym, či hlbším, keď začneme svojmu partnerovi dôverovať. Dôvera sprevádza celý vzťah a stačí len málo, aby bola narušená. Vo väčšine prípadov za rozchod môže práve strata dôvery voči partnerovi.

Dôvera

Niekedy je dôvodom, prečo už partnerovi tak neveríme a nedôverujeme, len malicherné klamstvo, či zatajenie nejakej, i keď z pohľadu partnera možno nie veľmi významnej, skutočnosti. Aj to však môže nabúrať harmóniu nášho vzťahu dosť vážne. Dôvera totiž neznamená len to, že sa na partnera môžeme spoľahnúť a veriť mu i v náročnejších situáciách, ale že skutočne máme niekoho, kto nás bude podporovať, kto je k nám vždy úprimný, stojí pri nás a kto nás vždy vypočuje a vyjadrí svoj názor. Nečudo, že je najdôležitejšou zložkou pri budovaní každého vzťahu.

Skutočný vzťah

Bez vzájomnej dôvery je nemožné vytvoriť vzťah partnerov, ktorých by spájalo silnejšie emocionálne puto. Síce s človekom, ktorému naplno nedôverujeme môžeme randiť, či mať s ním sex, avšak od skutočnej lásky a vzťahu to má veľmi ďaleko. Veď i medzi priateľmi zohráva dôvera mimoriadne dôležitú úlohu. Tiež sa nebudeme skutočne kamarátiť so ženou, či mužom, ktorému nedôverujeme.

Dôvera sa ľahko vytráca

V živote môžu nastať mnohé neľahké situácie, keď sa jeden z partnerov voči druhému niečím prehreší. Ako sme spomínali, neraz stačí malé klamstvo a dôvera vo vzťahu je vážne ohrozená. Z malého klamstva sa totiž môže čoskoro stať väčšie a my stojíme pred otázkou: „Dá sa mu veriť, keď ma už raz oklamal?“ Niekedy k strate dôvery prispeje napätie, kvôli ktorému sa jeden z partnerov cíti ohrozený, bojí sa vyjadriť svoje pocity a názory. A keď sa nemôžete pred vašim partnerom otvoriť, hodnota vášho vzťahu rapídne klesá. Prelomenie dôvery nastáva aj v situácii, keď jeden z nás nedokáže vyjadriť svoje potreby. Stáva sa to buď preto, že sa bojí odmietnutia, neúspechu, či výsmechu – považuje za zbytočné o tom vôbec hovoriť, alebo sa za ne hanbí. Už len pocit, že za niečo sa musí hanbiť alebo báť, značí, že s dôverou je to v takomto vzťahu veľmi zle.

Ako dôveru získať a nestratiť?

Dôveru partnera nezískame len pritakávaním, či vyjadrením súhlasu s jeho názormi. Veľmi dôležité je vedieť ho skutočne počúvať a dať mu priestor. Neprerušujte ho, keď sa vám zdôveruje so svojimi problémami, či názormi. Vnímajte, čo vraví a vyjadrite sa, keď skončí. Rozhodne však neminimalizujte jeho „trable“. Keď poviete: „To nič nie je, ja to mám ťažšie…“ alebo niečo v tomto zmysle, nielenže nezískate jeho dôveru, ale spôsobíte to, že sa vám prestane zdôverovať so svojimi problémami. Veď načo aj… Najdôležitejším predmetom dôvery a vzájomnosti je schopnosť empatie. A keď toho druhého milujete, nebude násilná ani hraná.
Budovanie dôvery je postavené najmä na pochopení a poznaní partnerových potrieb a tiež na zdravej komunikácii o nich.

Pár tipov pre každého

Kľúčom k vybudovaniu dôvery je i pozitivizmus. Optimisticky naladený človek vyžaruje zo seba akoby automaticky aj fluidum, ktoré vraví, že mu môžeme dôverovať. Ak musíte povedať partnerovi niečo negatívne, snažte sa to nielen vyvážiť, ale prevážiť pozitívnymi faktami. Dbajte tiež o to, aby bol každý problém, ktorý medzi vami vznikne, vyriešený čo najskôr a do detailu, aby nezostala medzi vami ani štipka negatív, či hnevu. Hnev tiež pôsobí na dôveru deštruktívne, o tom niet pochýb. Mimoriadne negatívne vplývajú na budovanie dôvery frázy. Vynechajte ich zo svojho slovníka, kým neprídete o to, čo máte.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach