Fakty o nevere

Prečo občas túžime po nevere alebo ju dokonca aj praktizujeme, vie každý najlepšie sám alebo by to aspoň mal vedieť. Horšie je však, keď zistíme, že je nám neverný partner.

Fakty o nevere

Prečo je to tak?

Bez vzrušenia to nejde

Na túto tému bolo už realizovaných množstvo prieskumov – viac či menej rozsiahlych. Najnovší rozsiahly americký výskum však priniesol výsledky, ktoré možno prekvapia aj vás. Vyplynulo z neho totiž, že dôvody nevery sa výrazne líšia u mužov a u žien. Najčastejšou príčinou mužskej nevery podľa tohto prieskumu je potreba vzrušenia a zmeny. Priznalo sa k nej až 50 percent respondentov mužského pohlavia. V dlhodobejšom vzťahu prichádza často k stereotypom a nude, a to i v milostnom živote. Keď ho partneri z nejakých dôvodov sami neoživujú, upadá, a tým upadá i vzťah. Chýbajúce vzrušenie si preto muži snažia hľadať inde, kde ho dostanú. Nejde však len o samotný akt sexuálneho kontaktu s inou osobou, ale pre mnohých je vzrušujúci už len samotný fakt, že podvádzajú. Až 37 percent si neverou rieši citové potreby.

Zo ženskej strany o nevere

Práve citové potreby, nedostatok lásky a jej prejavov patria k najčastejším dôvodom ženskej nevery. Je bežné, že v partnerských vzťahoch postupne vymiznú sprievodné prejavy lásky. Najmä muži často robia chybu v tom, že manželke alebo partnerke po istom období prestanú prejavovať náklonnosť, pretože to považujú za zbytočné – veď to, že nás milujú nám už povedali toľko krát, že to musíme vedieť. No a nám tieto prejavy, samozrejme, chýbajú. Mnohé rady spomíname na začiatok vzťahu, keď bolo všetko ináč…

Podobne ako muži v období „druhej puberty“, i ženy si potrebujú potvrdzovať alebo overovať svoju hodnotu – či sú ešte pre opačné pohlavie zaujímavé, žiaduce. Z tohto dôvodu je neverných až 48 percent žien. Ďalšími častými dôvodmi sú túžba po spoločnosti, ktorá prichádza najmä v čase, keď sme na materskej alebo rodičovskej dovolenke zatvorené medzi štyrmi stenami a staráme sa o domácnosť a deti a náš partner trávi celé dni v práci.

V tomto období trpí mnoho žien i depresiami a úzkostnými stavmi s nedostatku komunikácie a pocitu odrezania od ostatného sveta. Mužská spoločnosť je neraz vyhľadávanou náplasťou. O niečo menej častou príčinou ženskej nevery je chýbajúce vzrušenie. Zaujímavé tiež je, že ženy až dvakrát častejšie pripúšťajú, že nevera pre ne znamená možnosť úniku alebo odplaty.

Povinnosť?

Keď to zovšeobecníme, nevera veľmi úzko súvisí s „okukanosťou“ v trvalom vzťahu, a to najmä v sexuálnej oblasti. Ak nespestrujeme náš sexuálny život, väčšinou veľmi dobre vieme, kedy, ako a čo náš partner spraví, a takýto život nás logicky veľmi nevzrušuje, dokonca časom ani partner. Mnoho žien preto po istom čase berie sex s partnerom ako nevyhnutnú povinnosť, ktorú si treba odbiť, aby sa mohlo ísť ďalej.

Komu zahýbame?

Ženy najčastejšie zahýbajú mužom, ktorých väčšinou nepovažujeme za veľmi vzrušujúcich, teda slabým, slušným a spoľahlivým. Muži sú na tom podobne. Najčastejšie si neveru „odnesú“ obetavé a spoľahlivé manželky a matky, ktoré robia takmer všetko pre rodinu a domácnosť. Muži takýchto žien si totiž ľahko a rýchlo zvyknú, že ich partnerky sú vždy poruke, všetko potrebné zabezpečia a dá sa na ne spoľahnúť. Podobne sú na tom i výkonné ženy, ktoré všetko v domácnosti organizujú samy.

Save

Save

Save