Hlavné dôvody, prečo sa z manželstva vytrácajú intímnosti

V mnohých vzťahoch po rokoch klesá úroveň sexuálnej spokojnosti a intímne spolužitie sa dostáva pod bod mrazu. Nie je to vždy len bolesťou hlavy, únavou, či zlou náladou alebo pracovným stresom. Toto sú najčastejší dlhodobí „vrahovia“ intímneho života párov.

vytrácajú intímnosti

Naša minulosť

Nejedna žena sa nedokáže odraziť od negatívneho zážitku v minulosti a neustále jej bráni v prijímaní rozkoše. Stále je veľa žien, ktoré pri intímnostiach pociťujú úzkosť, či dokonca ostych za vlastné telo. Ženy, ktoré zažili znásilnenie a bolestivý sex, môžu mať celé roky problém normálne sexuálne žiť. Ak si s tým nevieme pomôcť, je najvyšší čas navštíviť sexuológa a zbaviť sa bremena z minulosti.

Mnoho žien si nesie citové bremeno, ktoré sa môže prejaviť aj na zhoršujúcom sa intímnom živote s partnerom. Ak máme nevyriešené problémy, ktoré pre nás nie sú len malichernosťami, treba ich prekonzultovať s partnerom, lebo i tie môžu negatívne ovplyvniť náš intímny život.

Naše deti

Ak máte aspoň jedno dieťa, dobre to poznáte. Nie je to len povinnosťami, ktoré so starostlivosťou o deti súvisia. Keď dojčíme, vytvára sa oxytocín, ktorý posilňuje puto medzi matkou a dieťaťom. Avšak klesá hladina dopamínu a taktiež záujem o sex. Navyše, mnohé ženy majú počas dojčenia skúsenosti s nedostatočnou vlhkosťou pošvy a veľmi bolestivým intímnym stykom. Štúdie ukázali, že z rodičov detí do šesť rokov dlhodobo sexuálne abstinuje až 34 percent. Samozrejme, nie cielene. Páry s deťmi, ktoré majú okolo päť rokov, hlásia najviac sexuálnej nespokojnosti.

Stres

Ak obaja pracujeme, niekedy môže byť problém nájsť si čas na intímnosti. Navyše, žena potrebuje istú prípravu – oholiť sa, osprchovať, správne sa naladiť, vyvrcholenie jej môže dlhšie trvať, čo znamená, že to celé zaberie viac času. Niektoré ženy preto riešia sexuálne uspokojenie samy s pomocou vibrátora, pretože je to vtedy keď ony chcú, trvá to krátko a výsledok je neraz uspokojivejší ako s partnerom. Navyše, nemusia čakať na to, kedy bude partner v nálade a mať čas.

Porovnávanie sa s inými

Obaja si vyhovujete sexuálnou frekvenciou, bez ohľadu na to, či je nízka stredná alebo vysoká. Ibaže v porovnaní s inými pármi nie je frekvencia vašich intímností úplne v poriadku – buď je privysoká, alebo častejšie veľmi nízka. Mnohí predpokladajú, že všetci okolo majú lepší ľúbostný život, ale to zďaleka nie j pravdou. A porovnávanie nikdy k ničomu dobrému neviedlo.

-sz-