Keď rovesníčky starnú

Čo robí ženu o 10 rokov staršiu?

Dalo vám veľa námahy, aby ste ovládli úžas nad tým, ako sa zmenila vaša priateľka z mladosti? Zdá sa vám oveľa staršia, ako ste vy? Netešte sa, vaša rovesníčka vás vidí spravidla podobne. Prešli celé veky, kým ste sa opäť stretli a už sa zahŕňate bozkami na obe líca, pričom si jedna druhej štebocete čosi o úžasnom účese, perfektnom parfume a samozrejme o tom, aký má skvelý imidž. Ste neúprimné, no táto hra vám neprekáža. Naopak, vaše sebavedomie po tomto porovnávacom manévri stúpne o čosi viac. Neuniknú vám, prirodzene, jej hrozné vrásky okolo očí, povädnutá pleť, široké stehná, zvesené plecia… Obidve si v „nevinnej“ škodoradosti ponecháte utajenú holú pravdu pre seba.

rovesníčky starnú

Prečo tak veľmi zostarla?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Vzhľadovo zostarneme oveľa rýchlejšie, ak si to samy pripúšťame. Ak z nejakého dôvodu utrpí naše ego a doterajšie sebavedomie sa pod ťarchou neúspechov postupne vytráca, zavalí nás bremeno, ktoré navonok vnímajú všetci okolo nás. Ak nie ste bojovníčka, ktorá vie zvládať aj opakované životné prehry so šarmom, ak nedokážete zdvíhať zo zeme rukavicu, ktorú vám hádže pod nohy nepriazeň osudu, ak sa bojíte opäť s novou energiou uchopiť nové výzvy… tak sa dobrovoľne poddávate starnutiu. Začínate sa čoraz viac sťažovať, namiesto seba kritizujete okolie, častejšie otvárate dvierka vytúženej chladničky, aby ste tam našli uspokojenie. Vôbec sa pritom neštítite mastných a sladkých pokrmov. Nebaví vás čítať, stále sa vzdelávať, ani rozmýšľať. Trápne výhovorky počúvajú vaše bývalé tenisové, squashové súperky, s ktorými už nevládzete udržiavať tempo. Na plaváreň ste taktiež akosi pozabudli, zato vás „výdatne“ trápi chrbát a hlava ide prasknúť od bolesti.

Je to na vás vidieť, nikoho neoklamete

Už sa prestaňte konečne ľutovať. Možno oveľa horší osud prežíva vaša príjemná, upravená susedka – áno, práve tá s tou udržiavanou postavou i pleťou. Ona sa nesťažuje, ukrýva problémy a preto vzbudzuje vo vás, dokonca aj v mnohých chlapoch(!) pocit bezstarostnosti, sviežosti a zmyselnosti… Priam to z nej vyžaruje – cítite v sebe tú závisť? Tak už konečne robte aj vy niečo, lebo nedopadnete dobre.

Pribúdanie na váhe vás robí staršou. Zaokrúhľovanie prináša so sebou nielen optické ale i fyzické starnutie. Zvesené plecia, ohnutý chrbát, vystrčené bruško, trasľavé ramená, zadok i stehná, rozšírené póry na tvári… veľa z toho sa podpisuje na vašom starnúcom imidži, možno aj bolestiach, zhoršenej psychike.

Začína vám rásť vzadu na krku tukový vankúšik?

Zabúdate nosiť hlavu vzpriamene? Robí vám problém mať stále narovnané ramená? Nezabúdate ich niekoľkokrát denne vystierať, krúžiť nimi i hlavou? Rozprúďte si v tele krv masážami a sprchou. Rozotierajte si nahromadenú tukovú vrstvu medzi plecami, kde sa ukladá vaša únava rôznymi masážnymi strojčekmi s prípadnými infračervenými lúčmi, trením a poštipkávaním – určite sa jej zbavíte, ak budete dôsledné. Dbajte na správne držanie tela, prípadne sedenie pri práci. Vráťte sa do čias športovania, zábavy a hier. Nestarne ten, kto sa stále učí. Buďte stále duchom mladá. Rozmaznávajte sa kvalitnou kozmetikou. Rozhodne kráčajte vzpriamene a zmyselne žensky v ústrety svojim kamarátkam z mladosti. Usmievajte sa na ne – veď svet je úžasný. Nebudú veriť, odkiaľ sa berie váš ľahký krok a prečo ste taká krásna. Vaša dôvera v seba vás urobí mladšou.

-mt-