Kedy je čas ukončiť vzťah s partnerom?

Mnohí sa držíme existujúcich vzťahom „zubami, nechtami“. Nechce sa nám nič meniť, ale spokojní nie sme. Sme zvyknutí na nejaký životný štýl, obávame sa zmien, tak radšej trpíme, i keď vieme, že nie sme šťastní. Alebo si to dokonca nahovárame! Kedy je čas ukončiť vzťah?

čas ukončiť vzťah
stock.adobe.com

To, či zažívate toxický vzťah, zistíte podľa červených vlajočiek:

Komunikáciu iniciujeme len my – on ju nikdy nezačne

Vo vyváženom zdravom vzťahu by mali obaja partneri udržiavať komunikačnú líniu. Ak je celá komunikácia na jednej osobe a druhá nikdy neiniciuje rozhovor, nekomunikuje s nami počas dňa cez správy alebo chaty, odmlčte sa, aby sme zistili, kde je problém. Vo väčšine prípadov je však už na nápravu neskoro, najmä ak to trvá dlhšie obdobie a objavia sa aj iné príznaky, charakteristické pre toxický vzťah.

Udržiava vzťah v tajnosti

Neexistuje nad svetlo jasnejší dôvod na rozchod, ako keď udržiava vzťah v tajnosti, hoci sa tvári, že je úplne vážny a chce s nami stráviť život. Každý človek, ktorý je šťastne zamilovaný, chce svoju lásku vykričať do celého sveta. Samozrejme, nemusí to urobiť, ale ak zatajuje všetko okolo vzťahu, ktorému my prikladáme veľkú dôležitosť, nie je to v poriadku. Takéto tápanie nestojí za našu energiu.

Má priority inde

To, či je čas ukončiť vzťah, zistíme jednoducho, keď si všímame jeho priority. Plánuje do budúcnosti skvelé auto, kariéru, výlety, ale v ani jednom jeho pláne do budúcnosti nie sme my. Naznačíme mu, že chceme vidieť nový film – odpovie niečo v štýle „veď choď naň, čo ti bráni“… a podobne. Absolútne sa vyhýba debatám o manželstve, deťoch. Ak o nich hovorí, tak len v hádankách a zvyčajne o cudzích. Ignoruje rozhovory o prehĺbení vzťahu, na otázku, či nás miluje len automaticky odvrkne.