Klame vás ?

Pri klamstvách nás neraz prezradí telo

Ako sa dá zistiť či vás klame?

Každá z nás z času na čas zaváha, či predsa len nás ten náš partner alebo nápadník neklame, neťahá nám medové motúzy pod fúzy… Či si nás naozaj váži a zaujíma sa o nás úprimne, či miluje, ako hovorí. Alebo to len hovorí a myslí si čosi iné? Čo ak myslí pri tom na nejakú inú ženu? Ponúkame vám niekoľko tipov, na základe ktorých zistíte, či klame alebo je k vám úprimný.

klame

Čo nezamaskuje ani ten najdokonalejší?

Všetkých ľudí, ktorí klamú, totiž sprevádzajú rovnaké metódy, ktorými sa snažia práve zakryť stopy – a je jedno, či ide o vášho partnera alebo kamarátku. Je síce pravda, že niektorí vedia svoje balamutenie výborne zakrývať a maskovať, ale nikto nie je úplne dokonalý. Okrem reči tela, ktorá klamárov prezradí, napríklad tým, že sa nepozerajú priamo do očí, keď sa s vami rozprávajú, prípadne sa im potí čelo, či nos, alebo sa rukou veľmi často nosa dotýkajú, o tom, že nehovoria pravdu, našepkáva aj ich spôsob komunikácie.

Z témy do témy

V priebehu rozhovoru je bežné vystriedať niekoľko tém. Samozrejme, hlavnými sa zvykneme zaoberať dlhšie. Klamár sa niekedy sám prezradí tým, že veľmi rýchlo mení témy. Najmä pokiaľ trafíte na tú, pri ktorej sa necíti doma a „musí“ klamať alebo už o nej klamal v minulosti pred vami. V prípade, že sama z takejto témy rýchlo uniknete do inej, veľmi sa mu uľaví. Netreba pripomínať, že úprimného človeka zvratom konverzácie skôr zmätiete ako potešíte.

Čas na vymyslenie odpovede

Viete, ako zistíte, že ste mu práve položili otázku, na ktorú nevie alebo skôr nechce sám nájsť odpoveď, lebo by vás musel klamať a s pravdou von nechce? Snaží sa získať čas tým, že sa robí, že nepočul, žiada vás, aby ste mu otázku znovu položili (potrebuje čas navyše, aby dobre sformuloval klamstvo). Ak začne hovoriť so slovami „poviem ti teda pravdu“ alebo „nechcem ťa klamať“ a ďalšie slová zvýrazní, je veľmi pravdepodobné, že pravdu vám skutočne nehovorí.

Nevidieť pravdu, nepočuť pravdu

Klamár často pri rozprávaní svojich výmyslov robí podvedome veci, ktorými sa sám chráni pred pravdou – ak si napríklad pri reči máva novinami pred tvárou, alebo sa prehŕňa v kope papierov, stojacich medzi vami, či si podvedome stavia z kníh pyramídu alebo stavia z pohárov a fliaš stenu, ktorá mu zamedzí kontakt s realitou.

Všímajte si gestikuláciu i pohyby tela

Zaujímavé pri klamaní je, že i keď mozog klamára káže nehovoriť pravdu, jeho telo sa klamstvám bráni a našepkáva jeho poslucháčom, že to, čo vraví, pravda nie je. Ako sme už spomínali, priamy očný kontakt nie je pre nich vôbec príjemný. Vyhýbajú sa mu, ale ide ešte i o ďalšie prejavy. Často sa skutočne – i telom – vykrúcajú. Prehnane sa dotýkajú svojej tváre a jej častí, prípadne hrdla, akoby chceli poukázať – „odtiaľto tie klamstvá vychádzajú“. Niekedy ich zase prezradia hlboké nádychy.

U väčšiny klamárov sa vždy spájajú aspoň dva zo spomínaných príznakov. Takže šanca na omyl je menšia. V prípade, že si všimnete len jeden z príznakov, dávajte si pozor a vráťte sa neskôr opäť k téme, pri ktorej ste mali pocit, že klame. Ak bude opätovne reagovať podobne, môžete si byť istá, že nehovorí pravdu.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach