Konštruktívna hádka vzťah rozvíja

Viete sa hádať?

Po prvých rokoch spoločného života nastane azda v každom vzťahu obdobie, keď prvotná milostná eufória a zaslepenosť pominie. Vtedy začína obdobie nezhôd a i z tých drobných môžu nastať veľké problémy. Samozrejme, ak si ich vytvoríme. Hádky sú nevyhnutnou súčasťou každého zdravého vzťahu, avšak je dôležité, akým spôsobom ich riešime. Aj hádať sa treba vedieť. Zdravá hádka vo vzťahu by mala posunúť vzťah dvoch ľudí s rôznymi názormi vpred. Nie je nevyhnutné, aby vždy jeden z vás vyhral a druhý sa mu podriadil, skôr naopak. Môžete sa dohodnúť na kompromisoch, ktoré isto obohatia váš vzťah.

hádka vzťah rozvíja

Urážky bokom

Patent na dokonalé partnerstvo bez hádok neexistuje a nakoniec – bez hádok by to ani nebolo úplne ono. Dôležité je však naučiť sa hádať konštruktívne – tak, aby sme hádkou dosiahli to, o čo nám ide, avšak bez použitia najrôznejších výčitiek, vydierania, vulgarizmov, urážok a podobne. V prípade, že pri hádke používate takýto spôsob „argumentácie“, ide skôr o psychické vydieranie a týranie partnera. Veľmi ľahko vznikne psychický teror, ktorého cieľom je čosi úplne iné ako vyriešenie nedorozumenia.

Pristúpte na kompromis

Cieľom zdravej hádky je dohoda. V žiadnom prípade by nemalo dôjsť k poníženiu alebo urazeniu jedného z partnerov. Keď sa dohodnete na kompromisoch, je viac ako isté, že váš vzťah obohatia a obaja sa v ňom budete naďalej cítiť dobre, nie ako väzni. Keďže pri hádke hrajú dôležitú úlohu emócie, dávajte si pozor nielen na to, čo poviete, ale i na to, aký tón použijete. Hnev vnáša iróniu a sarkazmus a je dobré ho ovládať.

Jedna k jednej

Dôležité je tiež naučiť sa formulovať negatívne pocity, nespokojnosť voči správaniu partnera – konkretizovať ju tak, aby sme nič nevyčítali. Netreba zabudnúť ani na sebakritiku a pozitívnu motiváciu partnera. Ak poukazujete na jeho negatíva, spomeňte aj zopár pozitív. Správnej konštruktívnej hádke by nemalo chýbať ani pár ďalších „detailov“. Patria k ním najmä tieto:
Správne načasovanie – nie je vhodné začínať hádku, keď je jeden z partnerov unavený, vyčerpaný, keď nie sú sami a podobne. Optimálne je začať výmenu názorov hneď po udalosti, ktorá ju vyvolala. Všetky vaše pocity, spôsobené partnerovým správaním, povedzte a buďte pritom čo najkonkrétnejší, aj pokiaľ ide o podnety z jeho strany. Argumentujte len svojimi pocitmi a názormi, nie názormi niekoho úplne iného. Neútočte na partnerove slabiny. Zabudnite tiež na monológ, slovo musí dostať aj váš partner – mal by mať na argumentáciu toľko času ako vy. Súčasťou zdravej hádky by mala byť aj obojstranná sebakritika. Každý by si mal uznať aj svoje chyby.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach