Krachujúci vzťah: Toto sú znaky, že už to nefunguje

Každý dlhodobý vzťah prechádza rôznymi obdobiami: chvíľu sme hore, chvíľu dolu. Čím viac úskalí vzťah prekoná, tým je silnejší. Niektoré sa však zvládnuť už nedajú.

krachujúci vzťah
https://www.shutterstock.com

Toto sú najčastejšie signály konca vzťahu:

Neexistuje medzi nami civilizovaná debata

Opakujú sa hádky, ktoré  sme riešili mnohokrát, nevieme sa pokojne a rozumne porozprávať. Každý pokus o debatu konči výmenou názorov alebo odchodom jedného z nás. Nedokážeme už spoločne riešiť problémy, či dokonca nemáme na to ani chuť a energiu. Nedokážeme jeden druhého vypočuť a nemáme snahu pochopiť ho.

Nerozprávame spolu

Komunikácia a zdieľanie zážitkov, názorov je spôsob, akým si udržať vzájomnú blízkosť. K sme si uvedomili toto negatívum a chceme ho napraviť, mali by sme sa o to snažiť spoločne. Ak sa však takéto úsilie stretne s pohŕdaním, výsmechom či negativitou, pokračovať je ťažké.

Kritika, pohŕdanie, kamenný múrto je krachujúci vzťah

Kritika vo vzťahu nemusí byť automaticky signálom blížiaceho sa konca vzťahu, ale ak je sústavná  intenzívna k nemu vedie. Nikto si nevie predstaviť budúcnosť vzťahu, ak by mal žiť s partnerom, ktorý ním pohŕda, ukazuje mu, že je nula, ničí jeho sebavedomie i psychiku. Rovnako nepríjemné je, keď potrebujeme niečo riešiť, prejaviť emócie, porozprávať sa a narazíme len na chladný kamenný múr.

Dlhší čas nemáme intímny život

Intímnosti sú vo vzťahu veľmi dôležité, a to nielen kvôli vybitiu sexuálneho napätia. Posilňujú dôveru medzi partnermi, zbližujú pár aj na emocionálnej úrovni. Dôležité je, z akých dôvodov u nás došlo k sexuálnemu odcudzovaniu – či je to kvôli stresu, práci, nedostatku spoločne stráveného času alebo kvôli reálnemu nezáujmu o intímnosti zo strany jedného či druhého partnera. Ak nám to v tejto oblasti predtým dokonale klapalo a zrazu prišlo ochladenie, je viac ako pravdepodobné, že dôvodom bude krachujúci vzťah.

Trávime spolu čoraz menej času

Čoraz viac voľného času trávime sami či s inými ľuďmi? Týmto spôsobom môže vo vzťahu veľmi ľahko nastať odcudzenie. Samozrejme, spoločne trávený čas by mal byť kvalitný – bez mobilov, práce a skvelý je aj oddych od detí.