Máte zlozvyky? Myslíte si, že neprekážajú ľuďom, s ktorými žijete?

Je dobré, pokiaľ ich ešte vaše okolie toleruje, ale po čase môžete nimi svojich najbližších poriadne znervózniť a otráviť. Niektorí ich začnú nenávidieťa „vyhadzovať ich na oči“. Spočiatku môžu byť nevinné, milé, humorné, banálne alebo originálne. Horšie je, že poznáme aj sebazničujúce a nebezpečné zlozvyky. Možno veríte, že práve vy ste sa im ubránili, ste presvedčení, že im nepodliehate. Napriek tomu vaše podvedomie možno registruje niekoľko nutkavých činností, rituálov či pohybov, ktoré môžu časom prerásť do chronickej formy.

Poznáte to, kto z nás to nerobí?

Neškodný a asi najbežnejší zlozvyk je pohrávanie sa s ceruzkou, podvedomé rozoberanie predmetov v ruke, čmáranie po papieri bez zmysluplnosti… 

Najrozšírenejšie zlozvyky sú obhrýzanie nechtov, cmúľanie prstov, vŕtanie sa v nose, prehrabávanie vo vlasoch, naprávanie a oprašovanie oblečenia, v ktorom sedíme, poťahovanie rukávov, popiskovanie, pohmkávanie, pokašliavanie, dotýkanie sa uší…

Nájdu sa ľudia, ktorí by vám radi vylepili zaucho?

Medzi najznámejšie neresti, ktorými ohrozujeme seba i zdravie rodinných príslušníkov, patria alkohol, cigarety, drogy, výherné automaty. Niektoré z bežných zlozvykov sa dejú akoby mimo vás, keď ste zamyslení, alebo keď sa nudíte. Klopkanie prstami alebo ceruzkou po stole, búchanie nohami o podlahu, hompáľanie sa vo vŕzgajúcom pracovnom kresle, lúskanie prstami. Týmto zaručene vyšpikujete prítomných do takej miery, že by vám najradšej uštedrili poriadnu facku. Podobne aj niektoré opakované slovné prejavy typu: Uauuu! Yesss! Fúuha! … sa po čase stávajú neznesiteľnými. 

Škodlivé zlozvyky

  • Dlhoročné cmúľanie palca môže u detí viesť k deformácii a nesprávnemu vývinu chrupu. Niektoré matky to odstraňujú štipľavou paprikou alebo špeciálnym horkým lakom na nechty. 
  • Škrabanie pokožky hlavy, tváre a tela môže viesť k rozšíreným infekciám kože. Niektorí jedinci si vytvárajú rany na pokožke hlavy, majú chrasty na tvári, rukách, na tele…
  • Časté obchytávanie jedného bodu na tvári (nos, čelo, vedľa uší…) zapríčiňuje zanesenie nečistôt do pórov, zapálené vyrážky alebo čierne uhríky.
  • Okrem obhrýzania nechtov a kože okolo nich až do krvi, je veľmi bolestivé aj pravidelné zahryzávanie do mäkkého tkaniva v ústnej dutine na vnútorných stranách líc. Niekedy je to reakcia na detské ústne strojčeky slúžiace na vyrovnávanie zubov.             
  • Vytrhávanie, obhrýzanie a prehĺtanie vlastných vlasov je zvláštnou neresťou, ktorou si dokážu ublížiť niektoré menšie i väčšie deti. Môže to pri dlhodobom zvyku viesť až k zastaveniu činnosti žalúdka.

Mohlo by vás zaujímať

zlozvyky

Máte tieto zlozvyky? Zbavte sa ich, inak riskujete nervové postihnutia ruky

Dlhé ťukanie do klávesnice či mobilu vám môže priniesť viaceré ťažkosti, pri ktorých hrozia až chronické bolesti a operácia. Aj vy máte vo zvyku si každú… Čítaj ďaľej

Ako sa brániť?

Väčšina opakovaných pohybov vyplýva z nedostatku vybitia nahromadenej energie. Upokojujúcim faktorom je zdravá únava zo športu, dostatok zážitkov zo zaujímavej knihy, filmu, tanca. To všetko pomáha zabudnúť na ne, pripomínať ich a neustále sa k nim vracať. Najčastejšie monotónne hompáľanie v postieľke, vedúce až k búchaniu končatín alebo hlavičky o postieľku, prejavujú  pred spánkom opustené deti bez rodičovskej lásky a deti, ktorým sa venovalo málo pozornosti.   

Ak si neviete poradiť so zdanlivo banálnymi, ale pravidelne sa opakujúcimi zlozvykmi vašich detí, skúste ich navnadiť odmenami. Možno to zaberie a rýchlo na ne zabudnú. Ak problém zotrváva, nezostáva iné, ako obrátiť sa na odborníkov – psychológov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach