Na konci s dychom? Andropauza ohrozuje už tridsiatnikov

Mávate čoraz častejšie tichú domácnosť?

Priznávame, že polienka do ohníka vieme výdatne prikladať aj my, ženy. No keď ste pre toho svojho nepripravili nedeľnú seansu u svokry a aj tak hundre jedna radosť, má to vedecké vysvetlenie.

Pokles testosterónu v tele

Možno je za tým andropauza, inak povedané mužský prechod. Niekto si týmto obdobím prejde bez výraznejších ťažkostí, iný si to poriadne odskáče a nevyhne sa vyčerpaniu, apatii, zlej nálade alebo dokonca depresii. Andropauzu spôsobuje pokles testosterónu v mužskom tele. Ako to s ním je, vysvetľuje výživová špecialistka Janka Trebulová. „Tento hormón má v živote mužov naozaj dôležitú úlohu. Zo všetkých mužských hormónov je pravdepodobne najdôležitejší. Má vplyv na naše fyzično, teda ako vyzeráme, a rovnako aj na naše správanie,“ hovorí.

Domácnosť s mrzútom

„Podľa jeho hladiny v tele vplýva na kvalitu kože, rast svalov, vlasov, ochlpenie aj sexuálnu aktivitu. Ak ho má muž viac, tak je statný, svalnatý a viac ochlpený. Hladina testosterónu ovplyvňuje mužskú agresivitu, priebojnosť, koncentráciu alebo aj optimistické myslenie,“ pokračuje Trebulová. Ak máte doma mrzúta, ktorého vyvádza z miery ešte aj štebotanie vtákov pod oknom, dostávame sa k istému verdiktu. Hladina testosterónu klesá smerom nadol.  

Nad časom nevyhráte

K prvým stratám dochádza okolo tridsiatky, ale výraznejší úbytok testosterónu nastáva zvyčajne po päťdesiatke. Boj s časom zrejme nevyhráte, ale úprava životosprávy vám určite prospeje. „Keďže náš metabolizmus sa vekom spomaľuje, treba aj stravu zľahčiť. Vyhnúť sa údeninám, vyprážaným jedlám. Zamerať sa na jedlo dusené, pečené alebo pripravované na pare. Mäso chudé, pečivo celozrnné, zaradiť viac zeleniny,“ radí výživová špecialistka Janka Trebulová.

Nezabúdajte na pohyb vybalansovaný dostatočným oddychom a zakážte si neresti ako alkohol a cigarety. Okrem toho sa spoľahnite na výživové doplnky ProMan Plus od NaturaMed Pharmaceuticals. V elegantnej čiernej krabičke s tridsiatimi kapsulami sa ukrýva kombinácia horčíka, ženšenu, zinku a ďalších prospešných látok na podporu testosterónu.  

Mesačné balenie ProMan Plus teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webe www.promanplus.sk.