Najčastejšie problémy vo vzťahu: Ako ich riešiť?

Všetky dlhodobé páry prechádzajú rôznymi etapami. Problémy vo vzťahu zažíva každý, dokonca existujú aj v zdravých a úspešných vzťahoch. Dôležité ich je včas riešiť.

problémy vo vzťahu
https://stock.adobe.com

Štyri najčastejšie vzťahové problémy:

Žiarlivosť na ex partnera

Žiarlite na bývalú vášho aktuálneho partnera? Táto skutočnosť je veľmi častá. Ak ju neudržíme na uzde môže však vyústiť do nepríjemností. Možno si to ani neuvedomujeme, ale žiarlivosť nás často prinúti hovoriť slová, ktoré náš partner rozhodne nechce počuť.

Nie je čas na rozhovor

Nezhody vo vzťahu najčastejšie vznikajú kvôli nedostatku komunikácie medzi partnermi. Ak máme toľko práce, že nemá čas poriadne sa s partnerom porozprávať a riešiť problémy, ktoré nastávajú, odrazí sa to na našom vzťahu. Dohodnime si s partnerom aspoň raz za týždeň čas na debatu – či už pri večeri ale drinku, ideálne na neutrálnej pôde, aby nevznikali zbytočné emócie. Zapíšme si problémy, ktoré trápia nás i jeho a vydiskutujme ich.

Nedostatok náklonnosti

Každý z nás má vlastný spôsob, ako prejaviť lásky, nemusia to byť len ustavičné objatia a bozky. Žiaľ, problémy vo vzťahu neraz nastávajú nepochopením tejto skutočnosti. Niekedy nesprávne interpretujeme milostný jazyk, ktorý používa náš partner, pretože je iný, ako uprednostňujeme my. Automaticky si myslíme, že náš partner nám prejavuje menšiu náklonnosť alebo nás nemá nemiluje dostatočne.

Strach z podvádzania

Obavy, strachy, úzkosti vedia vyvolať mnohé vzťahové problémy. Najhoršie urobíme, ak začneme partnera obviňovať z nevery hoci na to nemáme žiadne dôkazy, ani predpoklady alebo, ak ho ustavične kontrolujeme. Určite by sa to nepáčilo ani vám. Najčastejšie sú tieto obavy vyvolané minulými skúsenosťami. V každom prípade by sme sa mali prebrať z minulosti a uvedomiť si, že každý človek je iný. Žijeme prítomnosťou a ak máme problém spracovať niečo z minulosti, riešme to prostredníctvom terapie, lebo nám to zničí všetky ďalšie nádejné vzťahy.