Najkritickejšie obdobie? Piaty rok manželstva!

Keď prekonáte siedmy rok, prekonáte všetko, najhorší však je piaty rok!

Ten, kto už prežil krach jedného manželstva dobre vie, že po krásnych úvodných mesiacoch a rokoch spolužitia prichádzajú aj tie horšie. „Okukáme sa“ a čo horšie, začíname si liezť na nervy, začínajú nám byť nepríjemné partnerove, respektíve manželove negatíva, sme na jeho chyby čoraz alergickejšie. Samozrejme, platí to aj naopak. Vytráca sa vzájomná úcta, prestávame si jeden druhého vážiť a hľadáme možnosti ako spolu nebyť namiesto toho, aby sme hľadajú príjemné spoločne strávené chvíle.

Kedy je ten najkritickejší moment manželstva?

Piaty rok manželstva

Šťastné sú len prvé roky?

Kedysi sa vravelo, že každých sedem rokov sa človeku mení povaha a každý siedmy rok je (nielen) preto kritickým aj vo vzťahu. Samozrejme, na týchto mýtoch nie je veľa pravdy.  Pravdou však je, že rozvodov je čoraz viac a ak aj stretneme starší šťastný manželský pár, zvyčajne nejde o prvé manželstvo.

Najšťastnejšie a kritické

Skúsenosti mnohých párov ukazujú, že najkritickejším rokom v manželstve je už piaty rok spoločného život v posvätnom zväzku. Najšťastnejšími rokmi sú tie pred piatym rokom, avšak nie je to prvý rok, ale druhý až štvrtý rok. Prvý rok sa zväčša ešte len zosúlaďujeme a zvykáme si na seba, vrchol blaha vo vzťahu prežívame o čosi neskôr. Väčšina párov uvádza ako najšťastnejší tretí rok spoločného manželského života. V tom čase je už pár dokonale usadený a v novom spolužití sa cítia obaja partneri dobre. V tomto čase už majú manželia úspešne za sebou prvé nezhody, vyplývajúce z rozdielnych zvykov a nárokov na život v domácnosti. Vytvárajú si vlastné tradície, vlastné zvyky, vlastný štýl organizovania spoločného života.

Siedmy rok je hranicou

Piaty rok manželstva

Keď prekonáme úspešne piaty rok, ešte stále nie je dobojované. To, čím musíme prejsť o dva roky neskôr väčšina párov vníma ako najťažšie obdobie spolužitia – kvôli únave, vyčerpaniu a väčšiemu pracovnému nasadeniu. Siedmy rok, ktorý bol kedysi považovaný za kritický, nie síce podľa nových štúdií najkritickejším, ale napriek tomu je istou hranicou. Ak sa nám ho podarí prekonať, je pravdepodobné, že sa stane vstupnou bránou do šťastného dlhodobého a trvalého vzťahu. Mnoho párov však siedmy rok neprežije.

Ďalšia kríza – alebo, keď príde dieťa

Na druhej strane nie je manželstvo ako manželstvo. Inak to totiž funguje u párov, ktoré sa poznali a žili spolu už dlho pred manželstvom a inak u párov, ktoré spolu nežili v jednej domácnosti, ale len veľmi krátko. Ak žijeme ako manželia v spoločnej domácnosti a o všetko sa delíme, tak je jasné, že nemusíme čakať na priaty krízový rok do manželstva, ale nastane s veľkou pravdepodobnosťou i pri nemanželskej forme súžitia. Ďalšie krízové obdobie prichádza v časoch, keď k páru pribudne ich spoločný potomok. S ním pribúdajú mnohé povinnosti, zaniká možnosť trávenia  intímnych chvíľ vo dvojici, čo mnohí – najmä muži, pretože žena je naplno vyťažená dieťaťom – znášajú len veľmi ťažko. Muži sú zrazu postavení pred fakt, že žena, ktorá bola kedysi len ich, zrazu takmer výhradne patrí malému uplakanému uzlíčku. Žiaľ, je to často aj obdobie, keď si muži nachádzajú milenky. Ale to už je iná téma….

-sz-