Nesmelé ženy strácajú príležitosť v láske i v práci

Ste nesmelá? Je čas na zmenu!

Patríte k ženám, ktoré sú pokiaľ ide o vzťah, veľmi nesmelé? Mohli ste mať už veľa partnerov, ale práve vaša bojazlivosť ich odradila? Neviete alebo sa hanbíte prejaviť svoju náklonnosť? Neviete mu povedať, že ho milujete? Poradíme vám. V prvom rade treba podotknúť, že takýto muži to majú ešte ťažšie ako ženy, lebo i keď je moderná doba, predsa len my sa viac nechávame „baliť“, ako by sme mali loviť. Ak však máte problém s nesmelosťou, pomôžu vám s ňou odborníci. Keď už toho máte po krk, neváhajte sa zveriť psychológovi. Nesmelosť vám môže narobiť mnoho problémov i v pracovnej sfére, nielen vo vzťahoch.

Nesmelé ženy

Chce to tréning

Podľa psychológov je možné prejavy nesmelosti zmierniť tréningom, niektorí odporúčajú zase terapiu šokom. Najdôležitejšie je pripraviť sa na situáciu, ktorá nastane alebo nastať môže. Plachých ľudí najviac „odrovnajú“ nečakané situácie, preto výborným tréningom je pripraviť sa na viac alternatív, najmä, keď sa niekam chystáte.

Vizitka prostredia, v ktorom sme vyrastali

Nesmelosť nespôsobujú gény, i keď túžba byť v centre pozornosti (alebo jej opak) vrodená môže byť. Nesmelosť a plachosť, podobne ako problémy vyjadriť sa, vznikajú až na základe nadobudnutých skúseností. Sociálnu fóbiu a nesmelosť môže napríklad spustiť pocit, že dieťa nevyhovuje najbližšiemu okoliu. Neskôr môže tento pocit prerásť do toho, že vlastne nevyhovuje ani sebe samému – svojim požiadavkám. Podpora rodiny a blízkych preto zohráva najdôležitejšiu úlohu aj v riešení tohto problému.

Čo je to vlastne nesmelosť?

Prečo sa obávame, že keď niečo povieme alebo spravíme, že keď sa vyjadríme – bude to zlé? Máme strach, že budeme odmietnutí alebo ponížení. A práve toto treba prekonať. Je dokázané, že v rodinách, kde je napríklad úzkostlivá matka i deti môžu byť úzkostlivé, pretože dobre vieme, že deti kopírujú vzor rodičov alebo jedného z nich. Ak máte strach z toho, ako vás prijme okolie, doprajte si čas – a to i v tom prípade, že na vás tlačia otázkou – pripravte sa a čo najpokojnejšie prezentujte svoj názor.

Nacvičujte alternatívy situácie

Najlepšou pomocou v začiatkoch je pripraviť si scenár. Ak vás pozval neznámy, či menej známy muž na večeru, premyslite si alternatívy, ako by mohla táto situácia prebiehať a vaše vyjadrenia si môžete nacvičiť aj pred zrkadlom, lepšie vám to pôjde pri skutočnom stretnutí. Nedajte sa zmiasť ani partnerovým pohľadom, a keď vám vadí, privrite oči a povedzte to, čo ste si vopred premysleli. V prípade, že nedokážete povedať pravdu, väčšinou sa bude situácia len a len komplikovať a vy navyše budete cítiť, že ste opäť zlyhali, čo nesmelosť zhoršuje. Keď sa situácia vyvinie nečakane, zachovajte pokoj – môžete využiť čas, napríklad pobytom na wc, kde si premyslíte a trebárs i nacvičíte vašu reakciu.

Skupinová terapia alebo sprej?

Výbornou pomocou sú i skupinové terapie na posilnenie sebadôvery. Sebadôveru má v blízkej budúcnosti ľahko zvýšiť aj vedecká novinka – nosný sprej obsahujúci oxytocín. Vďaka inhalácii tohto hormónu sa z bojka stane vraj normálne sebavedomý človek s náležitými reakciami. Bude sa dať používať preventívne, ale tiež v prípade akútnej potreby – ako je napríklad prvé rande s novým partnerom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach