Nevyslovené obavy a strachy, ktoré ničia vzťahy

Obavy a strachy, nevyslovené úzkosti nám často zasahujú do sebavedomia, úspechu, ale aj partnerského vzťahu. Toto sú najčastejšie z nich, ktoré  neraz spôsobia úplný krach vzťahu.

obavy a strachy
stock.adobe.com

Strach je ako cukor

Najskôr nám chutí, je sladký, opojný. Neskôr nás môže ovládnuť, udusiť, zničiť. Ak sa ho však pokúsime vylúčiť zo stravy, zistíte, že sa nachádza takmer všade, vo všetkom. Ak ho nevieme ovládať, nemáme silu s ním bojovať, škodí nielen nám samotným, ale aj ľuďom okolo nás. Čoho sa najviac obávame vo vzťahu?

Strach z opustenia

Najčastejším strachom súvisiacim so vzťahom je strach z opustenia. Opustenie nechutí nikomu, je t bolestivá skúsenosť, ale ak do nového vzťahu vstupujeme už s obavami, že nás zase čaká krach vzťahu, že nás partner opustí, nakoniec si ho sami privoláme. Istá dávka obáv je potrebná, ale nemala by zasahovať do nášho sebavedomia.

Obavy z „duchov“ minulosti

Každý človek má svoju minulosť, svoje dobré i zlé skúsenosti, poznatky. Ak v našej mysli zostávajú stále aktívne negatívne hlasy z minulosti, dovolíme im ovplyvňovať našu prítomnosť, nikdy sa neposunieme skutočne dopredu.

Obavy z obnaženia vnútra

Mnoho ľudí má strach ukázať svoje pravé ja inej osobe. Tým, že s niekým žijeme, automaticky ho vpúšťame do svojej intimity, do zón, ktoré iným ľuďom neukazujeme. Ak obavy a strachy vedú až tak ďaleko, že radšej kamene, pretvarujeme sa, robíme všetko preto, aby náš partner nespoznal naše pravé ja, takýto vzťah je úplne zbytočný.

Strach z reality

Žiť v realite, nelietať v oblakoch, ale ani sa neplaziť po zemi, si vyžaduje odvahu. Každý sa niekedy obáva pozrieť pravde do očí a zostáva radšej fungovať v lži. A však chceme dosiahnuť úspech, žiť v kvalitnom, fungujúcom vzťahu, musíme túto odvahu nabrať a žiť v realite. Pracujme na tom, aby nám strachy nezničili to pekné, čo môžeme mať, čo nám život ponúka.