Ničivý vzťah? Toto sa spýtajte sama seba pred rozchodom

Máte ničivý vzťah a riešite večnú dilemu: Zotrvať v ničivom vzťahu, či rozísť sa s partnerom?

Zotrvávanie v nefunkčnom ničivom vzťahu je hotové peklo. Čím dlhšie v ňom budeme trpieť, tým ťažšie sa z neho dostaneme. Napriek tomu rozchodom môže byť veľmi ťažký – predsa len, dotyčného ste milovali a mali ste veľa spoločného.

Ak nie sme si isté, či zostať alebo opustiť tento ničivý vzťah, ešte pred týmto ráznym preberme odpovede na niekoľko dôležitých otázok. Napovedia nám, že je naozaj čas rozísť sa:

ničivý vzťah

Bavíme sa ešte spolu?

Na začiatku vzťahu sú časté dlhé rozhovory, debaty až do noci, rozoberanie názorov, situácií, minulosti. Dokázali sme sa spolu zabávať, smiať, či len tak pri sebe mlčky sedieť a vychutnávať pohodu. Ak spolu nekomunikujeme, alebo len o nevyhnutných veciach, viac času trávime s inými ako s partnerom, už sa nezabávame a nesmejeme spolu, naopak prevláda negatívny náboj, je čas na rozchod.

Mení nálady a vzťah k nám?

Raz pôsobí milo, na to hneď vzápätí reaguje chladnejšie ako mraziaci box? Ak nemá psychické problémy či bipolárnu poruchu, znamená to, že už nie sme pre neho tou, čo kedysi. Inak by sa stále snažil komunikovať príjemne, milo a nie negatívne. Z takéhoto ničivého vzťahu sa už vytratil pozitívny náboj a nie je ho treba naťahovať.

Nemá nám čo dať

Dospeli sme k názoru, že nám je pre nás len záťažou? O čo ľahší by bol život, keby sme mu nemuseli variť, prať, počúvať jeho názory, keby sme mali priestor pre seba! Ak si takto hovoríme, nie je dôvod pri ňom zostávať. Alebo – už nám nepomáha ako kedysi, nezaujíma sa o domácnosť, nákupy, náš stav. Prestal nás zaraďovať do jeho voľnočasových aktivít a namiesto smiechu a príjemných debát zostalo len mrazivé ticho.

História sa opakuje

Máme pocit, že žijeme v neustále sa opakujúcom cykle? Sme uviaznutí v kolotoči dobra a zla, v ničivom vzťahu, chvíľu sme hore a potom dole? Existujú dni, keď sa cítime ako na začiatku vzťahu, ale potom prídu dni, že sa nám chce plakať a so všetkým „praštiť“? takýto kolotoč neznamená nič dobré.