Obávate sa psychológa?

Skúste samoterapiu!

Väčšina partnerstiev dozrie v priebehu svojho trvania do fázy, kedy by potrebovali poradiť ako ďalej, či už si to priznáme, alebo nie. Pre niektoré páry je toto obdobie zaťažkávajúcou skúškou, ktorá ich v konečnom dôsledku posilní, ale pre mnohé môže znamenať aj krach a koniec vzťahu. Niekedy si môžeme pomôcť aj my sami – stačí, ak sa naučíme myslieť ako psychológ, či sexuológ.

Obávate sa psychológa

Odbornú pomoc odkladáme

Priemernému páru trvá približne sedem rokov, kým sa bude snažiť získať pomoc s problémom prostredníctvom odborníka. Ešte dlhšie trvá, kým sa odhodláme kvôli pokuľhávajúcemu sexuálnemu životu vyhľadať sexuológa alebo sexuálneho terapeuta. Najhoršie je, že pomoc odkladáme dlhé roky, hoci potom už nemusí byť úspešná. Optimálne je začať pracovať na sebe už vtedy, keď vnímame prvé nedostatky a problémy. A začať môžeme aj bez pomoci odborníka – avšak musíme sa na seba dokázať pozrieť jeho očami.

Preberme si tieto otázky rad za radom:

1. Sú zdravé naše intímne vzťahy všeobecne?
Prehodnoťme, či sme obľúbené v práci, či máme blízkych priateľov a či dobre vychádzame s rodinou. Na základe odpovedí na tieto otázky sa totiž dozvieme, či sú naše problémy špecifické pre tento partnerský vzťah alebo platia aj pre ostatné blízke vzťahy. Môžeme zhodnotiť aj partnerove vzťahy a zistiť, kde je problém.

2. Rodičia pod lupou
Či sa nám to páči alebo nie, to ako vychádzame so svojim partnerom, do veľkej miery záleží aj od toho, ako sa k sebe i k nám správali naši rodičia. Či chceme alebo nie, či si to uvedomujeme alebo nie, prenášame do svojich vzťahov a rodín modely z prostredia, v ktorom sme vyrastali. A práve tie niekedy môžu vzťahu veľmi uškodiť.

3. Kompromis je fajn, ale nie vždy je riešením
Páči sa nám v sexe úplne niečo iné ako jemu… Môžeme si povedať, že raz to bude tak, ako sa to páči nám a druhýkrát zase tak, ako sa to páči jemu, ale jasné je jedno – ani jeden z nás sa nebude na to ďalšie „kolo“ tešiť. Takýto kompromis môže viesť len k frustrácii oboch partnerov. Existujú riešenia, ktoré sú lepšie v podobných prípadoch ako kompromis.

4. Často konáme opak toho, čo cítime
Muži sa často správajú ako arogantní, pritom v skutočnosti takí byť nemusia. Môžu sa len zúfalo obávať, že o vás prídu, či byť vydesení zo straty. Preto je vhodné – ak to tak cítite – ubezpečiť ich, aspoň do istej miery. Priveľa istoty vzťahu tiež škodí.

5. Rozhovor si dobre načasujme
Rozhovory majú omnoho lepší efekt a väčší význam, keď sa cítime dobre a máme dobrú náladu. Inak všetky snahy o riešenie môžu skončiť rečami o rozchode a potrebné veci do poriadku nedáme.

6. Sex je dôležitý, aj keď niektorí hovoria opak
Dobrý sex tvorí štvrtinu potešenia z celého vzťahu, ale keď je zlý, tak otrávi tri štvrtiny. Neverte párom, ktoré hovoria, že sex je preceňovaný. Je podceňovaný, nie preceňovaný. Sex je jedným z najväčších životných potešení a najhlbší spôsob, ako ukázať, ako veľmi niekoho milujeme.

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach