Ohováranie počujeme najlepšie

Dlhý život vďaka klebetám?

Rady klebetíte? Ak to nerobíte s úmyslom uškodiť, pokojne pokračujte. Americkí vedci totiž zistili, že klebetnice čaká dlhý život. A nielen to, ženy, ktoré sa pravidelne „venujú“ klebeteniu a štebotaniu s inými ženami sú vraj šťastnejšie a navyše i zdravšie. Pozor však na ohováranie. Typické klebetnice sa však nevyhýbajú ani ohováraniu a neraz stoja za zničeným vzťahom, rozkladajú spoločnosť. Klebety s nábojom negatívnej energie sa vám môžu skôr či neskôr vypomstiť. Zdravie si utužíte len nevinným klebetením, teda výmenou názorov a informácií o bežných záležitostiach ženského života. A to je pre ženy vraj nevyhnutné.

Ohováranie

Čím to je?

Pri bežnom „kecaní“ sa zvyšuje hladina progesterónu v krvi a znižuje sa miera napätia a stresu. Tento hormón poznáme najmä vďaka jeho iným funkciám – v menštruačnom cykle a pri tehotenstve, má však i vplyv na tvorbu sociálnych vzťahov. Tiež vzbudzuje v človeku vzájomnú náklonnosť a altruistické pocity. Dá sa teda povedať, že v období, keď máme vyššiu hladinu tohto hormónu prežívame intenzívnejšie interakciu s okolitým prostredím a všeobecne máme k ľuďom pozitívnejší vzťah.

Vplyv na stres

Mnoho hormónov, ktoré súvisia so vznikov vzťahov a ochotou pomáhať, podľa odborníkov majú blahodarný vplyv na stres a úzkosti. „Vyššia hladina progestéronu môže byť neviditeľnou podstatou týchto vplyvov,“ tvrdí profesorka Stephanie Brownová z University of Michigan.

Prenikavý sluch?

Existuje ešte jedna zaujímavosť, ktorá v súvislosti s ohováraním a klebetením funguje u žien, kým u mužov nie. A síce, že ženský sluch funguje najlepšie pri ohováraní. Náš mozog má totiž podľa vedcov tendenciu diskriminovať niektoré sluchové informácie na rozdiel od iných. Teda v praxi to vyzerá tak, že niektoré pre nás menej podstatné informácie akoby sme nepočuli a iné počujeme až priveľmi dobre, i keď sú hovorené so šepotom, či ďaleko od nás.

Čo chceme, počujeme

Práve pri ohováraní náš sluchový systém funguje na jednotku, pretože sa mozog maximálne sústredí. Podľa výskumu spoločnosti Siemens Hearing Instruments až dve tretiny žien priznalo, že pri ohováraní nielenže najlepšie počujú, ale tiež, že je to jediný čas, keď dávajú skutočne pozor. Rovnaká skupina potvrdila, že mnohokrát musí na ne niekto zakričať a upozorniť ich, aby skutočne vnímali oznamované informácie. Na rozdiel od toho, keď počúvajú tajne – vtedy fungujú uši dokonale.

Muži – klebetnice

Ohováranie a klebetenie nie je však len výsadou žien, i medzi mužmi sa nájdu klebetnice, aj keď ich je menej. V prieskume spomínanej spoločnosti sa k týmto „záľubám“ priznal každý druhý muž. Úryvkom zo súkromia iných veľmi radi a pozorne načúvajú štyria z desiatich mužov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach