Oxytocín nie je len hormón lásky, ale aj závisti a žiarlivosti

Závisť a žiarlivosť vedia pekne „poprevracať“ každý vzťah, nielen partnerský. Vo vzťahu, kde jeden začne nezdravo žiarliť alebo závidieť, sa dlho dýchať nedá. Vedcov už dlhé obdobie trápilo, čo za týmito negatívnymi ľudskými vlastnosťami stojí, prečo niekto nezávidí a nežiarli takmer vôbec a iný priam chorobne. Jedno z vysvetlení nedávno priniesli izraelskí psychológovia.

hormón lásky

Hormón materstva

Tvrdia, že tieto nepríjemné vlastnosti majú súvislosť s hormónom oxytocín. I keď figuruje najmä ako hormón lásky, spoločenského pripútania a materstva, môže mať na nás aj iný vplyv. Oxytocín produkuje mozog a pomáha vyvolať pôrod, spustiť tvorbu materského mlieka, v matke vyvoláva pocit pripútania k dieťaťu. Keď dieťa saje matkin prsník, hladina oxytocínu stúpa, a tak si vlastne samo od mamičky „vyžiada“ lásku a hlboký cit.

Môže aj za zamilovanosť

Menej známy je už fakt, že medzi dospelými môže oxytocín za pocity zamilovanosti a spolupatričnosti. Ukázalo sa, že i pri objatí sa zvyšuje hladina hormónu oxytocín, takže preto sa cítime po objatí vzájomne prepojenejší, zamilovanejší a vo všeobecnosti je nám lepšie. Na toto zistenie prišiel tím vedcov zo Severnej Karolíny, ktorí študovali účinky objatia na oboch partnerov u 38 párov. Samozrejme, objatie má i ozdravný účinok, znižuje totiž hladinu stresového hormónu kortizolu a tiež znižuje krvný tlak, čo zmenšuje riziko srdcovocievnych ochorení.

Pri sexe

Oxytocín sa vyplavuje aj počas milostných hier, okrem neho však na nás blahodarne pôsobia aj iné hormóny, a to hormóny šťastia – endorfíny: serotonín a dopamín. I preto je sex aj odborníkmi považovaný za dobrý liek proti bolesti chrbta, hlavy, depresívnym stavom alebo úzkostiam.

Nielen pozitívne, aj negatívne

Doposiaľ vedci a odborná verejnosť verili, že podávanie oxytocínu alebo jeho prirodzená sekrécia v mozgu vzbudzuje v ľuďoch dôverčivosť, empatiu a súcit. Podľa izraelských psychológov, expertov z Univerzity v Haifě, však tento hormón nemá na svedomí len tie najpríjemnejšie pocity, ale aj negatívne emócie, ku ktorým patrí závisť, žiarlivosť alebo škodoradosť. Oxytocín vraj totiž produkuje všetky spoločensky motivované emócie a nezáleží na znamienku plus alebo mínus, záleží od situácie, či je pozitívna alebo negatívna.

Mohlo by vás zaujímať

Prečo sa oxytocín nazýva hormón lásky? Čo všetko dokáže?

Určite ste už počuli o hormóne lásky, ktorému sa hovorí oxytocín. Čo má spoločné oxytocín s láskou? Štúdie ukázali, že práve tento hormón sa vo veľkom… Čítaj ďaľej

Záleží od situácie

Doktorka Simone Shamayová-Tsooryová z Haify na margo výskumu, podľa agentúry Famous, tvrdí: „Predpokladáme, že tento hormón je nositeľom všetkých sociálnych citov. Teda, keď je asociácia určitej osoby pozitívna, oxytocín umocňuje prespoločenské správanie, avšak ak je táto asociácia negatívna, potom oxytocín umocní tento negatívny cit.“

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach